Największym i zarazem najważniejszym miastem regionu jest Antalya - stolica prowincji o tej samej nazwie.
Współcześnie Antalya wraz z całą aglomeracją liczy 2,5 miliona mieszkańców. Turystów przyciąga europejski charakter oraz nadmorski klimat sprzyjający wypoczynkowi.
- Blokowiska Antalyi położone w malowniczej scenerii.
Celem naszej jednodniowej wycieczki było zobaczenie starego miasta Antalyi oraz zrobienie zakupów w centrum handlowym. Do Kaleiçi, czyli starego miasta docieramy wąskimi uliczkami, które choć przypominają zachodnioeuropejskie promenady handlowe, przesiąknięte są orientalnym klimatem.
- Pomnik króla Pergamonu znajduje się na placu niedaleko starego miasta.
Zabytki starego miasta
Przy placu króla Pergamonu Attalosa II znajduje się ważny zabytek - średniowieczna wieża zegarowa, zbudowana na bazie pięciokąta, pochodzi z okresu bizantyjskiego.
- Wieża zbudowana w czasach bizantyjskich, przez Turków została włączona w ciąg obwarowań miasta.
Stare miasto Antalyi, dawniej było otoczone wysokim warownym murem, który dziś jest tarasem widokowym otaczającym uroczy port. Mieszczą się tu wszystkie ważniejsze zabytki, a dzielnicę pokrywa labirynt wąskich uliczek.
- Mury miejskie imponują wysokością. Warto wspomnieć, że tureckich twierdz na riwierze nigdy nie zdobyto.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem w panoramie Antalyi jest wysoki na prawie 40 metrów żłobkowany minaret Yivli. Nietypowa wieża pochodzi z początku XIII wieku i powstała u boku, równie nietypowego, 6-cio kopułowego meczetu.
- Obecnie meczet i minaret są częścią Muzeum Etnograficznego.
Kaleiçi i port
Schodzimy do portu, zobaczyć m.in. mały meczet oraz promenadę, przy której cumuje flota statków wycieczkowych.
- Mieszkańcy przychodzą do portu, aby nieśpiesznie napić się kawy, herbaty lub coś przekąsić.
Panoramiczną windą wjeżdżamy na ogromny taras widokowy, ponieważ warto poświęcić kilka chwil na obejrzenie leżącej u stóp zabytkowej zabudowy.
- Taras przy windzie jest jednym z wielu oszklonych, które znajdują się na całej długości dawnego muru obronnego.
Winda to ciekawe rozwiązanie, które pozwala szybko przedostać się z portu na tarasy widokowe. Cieszy się ona sporym zainteresowaniem i wiecznie jest do niej kolejka turystów. Nam udało się wjechać na górę raz, ponieważ byliśmy w porcie dość wcześnie.
- Widok na stare miasto. Wiele domów zachowało swój pierwotny charakter do dnia dzisiejszego.
W ramach rozrywki, w panoramie miasta możecie poszukać drugiego, najsłynniejszego zabytku Antalyi - złamanego minaretu. Częściowo wyburzony, znajduje się po drugiej stronie starego miasta, ale ponieważ jest niski, przy oślepiającym świetle trudno go wypatrzyć.
- Polecamy przejść się krętymi uliczkami starego miasta. Znajduje się tam niesamowita ilość fotogenicznych miejsc :)
Na południe od portu
Południową granicę starego miasta wyznacza pochodząca z początku II wieku n.e. wieża Hıdırlık.
- Przeznaczenie wieży do dziś jest zagadką dla archeologów, niektórzy twierdzą że miało być mauzoleum.
Niższa kondygnacja wieży wzniesiona została na planie kwadratu jeszcze w czasach rzymskich, a wyższa - dobudowana dużo później - na planie koła.
Zaraz za wieżą znajduje się park Karaalioglu, gdzie z wysoko położonych tarasów można podziwiać klify Antalyi oraz znajdujące się dalej piękne piaszczyste plaże.
- Piękne widoki - zatoka, klify, żaglowce i góry Taurus w oddali.
Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego Antalya znajduje się w miejscu umownej granicy pomiędzy dawnymi rzymskimi prowincjami - Licją i Pamfilią. W okolicy miasta znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, będących pozostałościami dawnych greckich i rzymskich miast.
- Sklepowe uliczki w centrum Antalyi. Warto się nimi przespacerować. Poza sklepami znajdują się tam restauracje i kawiarnie.
Komunikacja miejska
Osią komunikacji miejskiej w Antalyi jest naziemne metro AntRay. Składa się ono z dwóch linii T1 i T3. Kluczowa dla turystów jest pierwsza linia, łącząca lotnisko z dworcem autobusowym i kolejowym.
- Mapa komunikacji w Antalyi.
Dla miłośników pojazdów szynowych nie lada atrakcją może być linia tzw. Nostalgicznego Tramwaju - oznaczonego symbolem T2 - który przejeżdża w pobliżu starego miasta, ale nie przecina się z liniami AntRay.
- Niby tramwaj, ale jakiś taki na sterydach.
Naziemne metro w Turcji to prawdziwy fenomen. Ogromne szynowe pojazdy przemieszczają się po wydzielonych liniach przebiegających równolegle do głównych arterii miasta.
Karta komunikacji miejskiej jest przepustką na perony, którą kupuje się i doładowuje w automatach. Bramki odliczają odpowiednią kwotę przy wejściu na peron. Zanim jednak zaczniemy z niej korzystać, trzeba na niej zakodować kod HES wygenerowany przed przylotem do Turcji. Za 5 lir pomoże nam w tym sprzedawca w pobliskim kiosku.
Gdzie zjeść
W porcie, niedaleko windy na taras znajduje się Cafe 155. Polecamy z uwagi na miłą obsługę i dobrą herbatkę.
Na obiad polecamy uroczą restaurację z widokiem na port. Paradise Restaurant & Cafe, czyli miejsce w którym zjecie i napijecie się kawy lub soków ze świeżych owoców.
- Z właścicielem restauracji można pogadać po polsku :)