Lądując w LAX przy okazji różnych transferów, postanowiliśmy zwiedzić port lotniczy dokładniej i sprawdzić czy faktycznie jest tak zagmatwany jak o nim opowiadają.
Garść informacji praktycznych
Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles jest ogromny. Poza głównym terminalem o nazwie Tom Bradley, lub po prostu “B”, jest tam aż osiem mniejszych terminali.
Wszystkie terminale skupione są przy drodze dojazdowej przypominającej podkowę.
- Mapa terminali połączonych korytarzem (żółta przerywana linia).
Aby pokonać na piechotę całą drogę w kształcie podkowy z pierwszego terminala do budynku nr 8, trzeba poświęcić 25 minut.
LAX obsługuje najwięcej linii lotniczych wśród wszystkich lotnisk Ameryki, w tym aż czterech największych amerykańskich przewoźników, którzy wybrali Los Angeles na swój hub.
- Port lotniczy widziany podczas lądowania.
Jeśli wybieracie się do Los Angeles i będziecie musieli się tam przesiadać, albo po prostu chcecie bez problemu opuścić lotnisko z pomocą komunikacji zbiorowej - ten film na pewno pomoże. Dajcie suba i udostępniajcie u siebie.
Mapa lotniska
Ogromne lotnisko ma swoją interaktywną mapę, którą można znaleźć na oficjalnej stronie. Zobaczycie na niej ogrom całego przedsięwzięcia.
Nas - podróżników z Europy - interesuje terminal połączeń transatlantyckich, czyli Tom Bradley, w skrócie "B". To właśnie tam odbywa się największy ruch międzynarodowy, a ponadto dowożeni są tu podróżni przybywający z zagranicy do innych terminali - najprościej mówiąc - cały ruch międzynarodowy na pewnym etapie kończy się w terminalu B.
Bramki do numeru 88 znajdują się w terminalach 1-8, a pozostałe od 130 do 255 - w budynku B. Dodatkowo wszystkie terminale połączone są skomplikowanym systemem korytarzy i kładek, co pozwala przemieszczać się pomiędzy nimi nie wychodząc na zewnątrz.
- Terminal 1 obsługuje linie Frontier, Allegiant Air, Breeze Airways, Cayman Airways, Southwest, Sun Country, Viva Aerobus.
- Terminal 2 został zintegrowany z terminalem nr 3, dlatego część obsługi podróżnych rozpoczyna się w innym budynku. Z terminala latają linie lotnicze: Condor, Norse, Virgin Atlantic, West Jet.
- Terminal 3 powstał z myślą o obsłudze linii Delta, ale latają z niego również linie Aeromexico oraz WestJet. Po przejściu kontroli część podróżnych udaje się na swoje loty specjalnym korytarzem do budynku T2.
- Terminal 4 i 5 przeszły niedawno dużą modernizację, której wartość wyniosła 1,5 miliarda dolarów, w efekcie czego powstała wspólna strefa odlotów. Oba budynki, poprzez dodatkowy korytarz, są połączone z terminalem B. Terminal 4 obsługuje połączenia American Airlines, a terminal 5 - JetBlue i Spirit. Jednak wszystkie międzynarodowe przyloty tych linii kierowane są do terminala B.
- Terminal 6 jest budynkiem wolnostojącym i obsługuje linie: Advanced Air, Air Canada, Horizon, Porter, Southern Air oraz Alaska Airlines, którego połączenia międzynarodowe są kierowane do terminala B.
- Terminale 7 i 8 zostały dostosowane do obsługi linii United Airlines i United Express. Razem z terminalem 6 zostały połączone pomostem na poziomie nr 3.
- Terminal B został wybudowany w 2013 roku, a jego wysunięty na zachód satelita (West Gates) osiem lat później. Obsługuje linie lotnicze: Aer Lingus, Air China, Air France, Air New Zealand, Air Premia, Air Tahiti Nui, All Nippon, Asiana, Austrian, Avianca, British Airways, Cathay Pacific, China Airlines, China Eastern, China Southern, Copa, El Al Israel, Emirates.
Port lotniczy wyposażony jest w najnowsze nowinki technologiczne, m.in. nowoczesne skanery czy system informacji podróżnych.
Po przylocie
- Budynek terminala Tom Bradley.
British Airways czy Avianca zatrzymuje się bezpośrednio przy budynku głównym Tom Bradley. Wracając liniami Frontier z Phoenix weszliśmy do satelity (West Gates) terminala B, a następnie podziemnym tunelem do głównego budynku. Następnie zjeżdżamy na poziom 2 (1 piętro), gdzie znajduje się strefa US Customs.
Tam w kolejce - czasem dość długiej* - docieramy do stanowisk kontroli paszportowej.
- *Długość kolejki zależy od liczby podróżnych przywiezionych z innych terminali.
Rozmowa z pracownikiem US Customs może wyglądać różnie - często trzeba odpowiedzieć na 2-3 pytania, a czasem na więcej, pokazać bilet powrotny lub nawet udowodnić, że posiada się większą ilość środków pieniężnych na koncie.
- Zjeżdżamy do US Customs. Tam nie można robić fotek.
Po przejściu kontroli przechodzimy na poziom 1 (parter) do strefy przylotów i możemy wyjść z budynku. Tam też, już na ostatnim etapie, odbiera się bagaże.
- Karuzela z bagażami w hali przylotów. Tam jest bankomat, kantor oraz punkt T-Mobile.
Przed wylotem
Na początek warto zapoznać się z budową terminala, bo posiada on aż 6 poziomów.
- Poziom 1 jest wyjściem z terminala (jest tu też stanowisko odbioru bagażu). Tam można windą wjechać na poziom 3 (poziom 2 zarezerwowany jest dla biura US Customs), gdzie znajdują się kasy biletowe.
- Poziom 3 - strefa kontroli. Kolejka do kontroli jest długa, ale podróżni obsługiwani są dość szybko. Zanim wjedziemy na piętro trzeba okazać kartę pokładową, a jeszcze przed wejściem do kontroli - paszport. Po przejściu kontroli przechodzimy do strefy bezcłowej.
- Poziom 4 to strefa odlotów z bramkami i niewielkim centrum handlowym.
- Poziom 5 i 6 jest dostępny dla podróżnych chcących skorzystać z saloników linii lotniczych.
- Mapa orientacyjna. Terminal B.
Jak wygląda kontrola osobista i bagażu?
Przed skanerem jest kilka stanowisk dla podróżnych, w których mogą oni bez pośpiechu rozłożyć rzeczy w dużych kuwetach. Skanery należą do najnowocześniejszych i nie trzeba wyciągać butelek z płynami czy elektroniki, ale ta ostatnia wskazówka jest myląca, bo urządzenia z dużym ekranem (tablet, laptop) trzeba wypakować.
Byliśmy świadkami, jak wiele osób źle interpretowało opis i potem czekało na kontrolę bagażu przez pracownika, a ta może trwać od 10 do 20 minut.
Podróżni przechodzą przez tubę, czyli full-body scanner, który dosłownie “rozbiera” ich do naga, aby sprawdzić, czy niczego nie ukrywają pod odzieżą. Zastosowanie technologii budzi wiele kontrowersji, ale jest tu obowiązkowe.
Strefa bezcłowa
- Strefa bezcłowa w terminalu B.
Strefa bezcłowa w terminalu Tom Bradley jest ogromna i dwupoziomowa. Sklepy ciągną się w obie strony pirsa z bramkami.
Alternatywą dla drogich sklepów są automaty z przekąskami, których w pirsie znaleźliśmy kilka.
Szczególnie polecamy wybrać się w stronę bramki 210, gdzie na końcu pirsu jest ogromne okno panoramiczne z naklejonymi chmurkami.
- W słoneczne dni widok jest zjawiskowy.
Na lotnisku jest bardzo dużo stanowisk do picia wody, w których można też napełnić butelki. Stanowiska rozstawione są przed kontrolą (w hali odlotów), jak i już w strefie bezcłowej - zawsze w pobliżu toalety.
- Stanowisko z dostępem do wody pitnej.
Na terenie portu lotniczego jest bezpłatna sieć WiFi, do której można podłączyć się bez rejestracji numeru (brak limitu czasowego).
Taxi i Uber na lotnisku
- Taxi - po wyjściu z każdego terminala można odszukać stanowiska taxi i zamówić przejazd. Trzeba się jednak liczyć ze sporym kosztem takiej usługi.
- Taniej może wyjść zamówienie np. Ubera, ale samochód nie podjedzie bezpośrednio pod terminal.
Dla taksówek typu Uber jest wyznaczone miejsce z kilkoma postojami, gdzie zatrzymują się także inne autobusy. Ten przypominający dworzec autobusowy parking z kilkoma peronami znajduje się zaraz za terminalem nr 1.
Pomiędzy terminalami, w obrębie tzw. podkowy, ulokowanych jest aż sześć płatnych parkingów.
Wyjazd z lotniska za darmo
Jest kilka opcji bezpłatnego dotarcia do sieci komunikacji miejskiej Los Angeles - najczęściej oczywiście chodzi o metro, choć sieć autobusów również może się pochwalić ciekawym zasięgiem.
- Po wyjściu z terminala szukamy "różowego" przystanku.
Z różowych przystanków zlokalizowanych bezpośrednio przy wyjściach z terminali można:
- dojechać bezpłatnym autobusem LAX Metro Connector to C line (Green) - dojazd do stacji metra zielonej linii na stacji Aviation/LAX,
- dalej można wsiąść do kolejki zielonej linii metra (C),
- dojechać bezpłatnym autobusem C & K line link do różowej linii metra (K),
- dojechać płatnym autobusem do Venice Beach (nasze ulubione połączenie**),
- dojechać bezpłatnym autobusem LAX Economy Parking - do dużego parkingu zlokalizowanego na północny wschód od lotniska, a potem spacerem np. dotrzeć do stacji metra różowej linii (K) lub do przystanku autobusowego w okolicy,
- dojść do punktu widokowego w Westchester - Airplane Landing View Point - jest on zlokalizowany na północny wschód od lotniska - ok. 25 minut spacerem.
- Airplane View Point - skwer jest wiecznie okupowany przez spottersów.
Westchester - Airplane Landing View Point to niewielki skwer, na którym gromadzą się spotterzy i fotografują lądujące samoloty. Niedaleko jest kultowa restauracja In-N-Out, której wnętrze przypomina fast foody z lat 70-tych.
- **Zawsze po przylocie do LA (jeśli jest jeszcze jasno) jedziemy od razu na plażę.
Przesiadka do metra
Metro w LA jest bardzo rozległe - opowiadamy o nim więcej w następnym odcinku - jednak warto wiedzieć, że w pobliżu są dwie stacje, z których można "wpiąć się" w metro:
- Przystanek przy stacji metra Aviation/LAX.
- stacja Aviation/LAX zielonej linii metra (C). Linia kursuje pomiędzy Redondo Beach, a Norwalk i przecina niebieską linię.
- stacja Westchester/Veterans Station różowej linii metra (K), która łączy się z żółtą linią, kursującą pomiędzy Santa Monica Downtown a stacją Atlantic na wschodzie LA. Linią tą można dotrzeć do centrum Los Angeles.
Przechowalnia bagażu w LAX
Na lotnisku od dawna nie ma przechowalni bagażu. Niedaleko portu lotniczego znajduje się LAX 24/7 Locker Rentals - jest to prywatny lokal otwarty 24 godziny na dobę. Można do niego dotrzeć z lotniska spacerem - znajduje się kawałek dalej za omawianym przez nas wcześniej punktem spotterów w Westchester.
- Menu restauracji In-N-Out prezentuje się apetycznie ;)