Alanya: twierdza na skale. Dawna twierdza osmańska - czy warto zobaczyć?
Opis Alanya: twierdza na skale
Wiking i Wilkołak logo
Alanya: twierdza na skale
☆ Na urlopie odcinek #039

Alanya: twierdza na skale

Dawna twierdza osmańska - czy warto zobaczyć?

Największą atrakcją Alanyi jest twierdza na skale, której imponujące fortyfikacje pochodzącej jeszcze z czasów średniowiecznych.

piątek, 14-01-2022 r.
Uważasz, że film "Alanya: twierdza na skale" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Turcja, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Dla Turków osmańskich zatoka była oknem na morze - to dzięki umocnieniom twierdzy, Alanya stała się przyczółkiem, dzięki któremu zbudowali potęgę na morzu. 

W historii miasto nosiło różne nazwy. Najstarsza, pochodzi z czasów luwijskich (około III-I tysiąclecia p.n.e.), gdy nazywano je Korakassa. Z kolei w latach 222-187 p.n.e. król Antiochus III Wielki próbował bezskutecznie zdobyć Coracesium.

Dziś Alanya to najlepiej znane miasto na Riwierze Tureckiej - kurort działalność rozpoczął w latach 50-tych XX wieku. Znajdująca się na styku Morza Śródziemnego i gór Taurus, a w środku miasta znajduje się cypel skalny, na którym góruje twierdza ze starożytnym rodowodem.

bulwar 2

Alanya to idealne miejsce na pierwszy urlop w Turcji.

Spore miasto, światowej sławy kurort, w którym znajduje się wszystko czego potrzebujecie - hotele, plaże, aquaparki, markety, a wzdłuż głównego bulwaru restauracje i sklepy na każdą kieszeń.

Twierdza w Alanyi

Wymarzony urlop w Alanyi nie może odbyć się bez zwiedzania twierdzy na skale. Malowniczo położony kompleks obwarowań znajduje się na wyrastającej pośrodku miasta skale wcinającej się głęboko w wody Morza Śródziemnego.

Cały teren twierdzy, określany przez miejscowych mianem zamku (kale), jest wyzwaniem dla każdego zwiedzającego. Aby odkryć jego wszystkie tajemnice trzeba poświęcić minimum popołudnie. 

wieza 1

Znaczenie strategiczne tego terenu było znane od dawna. Otoczony z trzech stron wodą kawałek skały był trudno dostępny dla zorganizowanej armii.

Najwyższy punkt wzniesienia znajduje się 250 m n.p.m. Mury ciągną się 6,5 km i pierwotnie były wzmocnione 140 wieżami.

Poniżej przedstawiamy nasz pomysł na zwiedzanie twierdzy i jej zabytków. Zaczynamy od wjazdu na szczyt półwyspu nową kolejką gondolową. 

Będąc świadomym strategicznego położenia skały twierdzę rozbudowywali zarówno Rzymianie, jak i Bizantyjczycy, którzy już od VII wieku byli nieustannie atakowani przez Arabów. To właśnie m.in. ta twierdza gwarantowała im panowanie nad wąskim pasem ziemi półwyspu i dominację na szlakach handlowych Morza Śródziemnego.

Wszystko zmieniło się na początku XIII wieku, kiedy Turcy Seldżuccy pod wodzą sułtana Alaeddina Keykubata zdobyli miasto i przystąpili do rozbudowy fortyfikacji wzgórza.

DSC06953

Liczące 6,5 km mury twierdz są zachowane w bardzo dobrym stanie.

Po zachodniej stronie znajduje się wyciąg gondolowy, który pozwala szybko i wygodnie dostać się na szczyt. Górna stacja kolejki umiejscowiona jest przy jednym z wyjść z twierdzy. Trzeba jedynie pokonać kilkanaście schodów i zrobić kilka selfie po drodze, aby stanąć tam, gdzie wieki temu stali osmańscy janczarzy. 

Ehmedek

Przekraczając bramę wejściową weszliśmy do północnej części twierdzy zwanej Ehmedek - nazwa pochodzi od açmedek, które w nieużywanym języku czagatajskim oznaczało "zamek na ufortyfikowanym terenie".

Ta część twierdzy pochodzi z czasów seldżuckich, ale powstała na gruzach antycznej fortyfikacji, co widać po kolorze fundamentów. 

kolejka

Pierwsze widoki na zachodnią część miasta zapierają dech w piersiach, a to dopiero jeden z wielu tarasów widokowych!

Stąd możemy udać się na zwiedzanie reszty wzgórza, w tym meczet, liczne budynki, a także wypić kawę i zjeść obiad.

wzgorze 1

Twierdza Ehmedek - od niej zaczynamy zwiedzanie.

Meczet Sulejmana

Na południu skały, czyli idąc w stronę morza, mijamy historyczną zabudowę twierdzy. Jest tu wiele budynków użyteczności publicznej, m.in. domostwa, ruiny kościoła, krypta, a także meczet Sulejmana (Süleymaniye Cami) z jednym minaretem, wzniesiony w XIII wieku i przebudowany za panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego.

Jest to ciekawy przykład osmańskiego budownictwa sakralnego. Warto poświecić chwilę i - jeśli nie trwają modły - wejść do środka. Na tablicach dla turystów udokumentowano historię budynku i opisano wnętrze meczetu. 

DSC06908

Meczet Sulejmana nie jest wybitnie wielki, ale czuć w nim ducha historii.

Dokładne poznanie terenu twierdzy może być trudne, ponieważ na mapach Google nie znajdziemy wielu szczegółów, a oficjalne drogowskazy są bardzo skromne. Zalecamy udać się na koniec skały główną drogą. 

Podążając na południe dotrzemy do fortecy wewnętrznej. Na rozdrożu należy skręcić w lewo i przejść wąską ścieżką koło wysokich murów.

wojtek

Po drodze do cytadeli znaleźliśmy (zupełnie przypadkiem) świetny punkt widokowy na port w Alanyi.

Gdy zobaczymy panoramę na wschodnią część miasta skręcamy w prawo. Tam, przy niewielkim parkingu znajdują się sklepiki i punkt kasowy. 

Forteca İç Kale

Głównym punktem całodniowej wyprawy są pozostałości fortecy wewnętrznej zwanej również cytadelą, czyli małego dodatkowo otoczonego murem terenu - są tu przede wszystkim ruiny starych budowli.

Paradoksalnie, po prawie 800 latach rządów muzułmanów, najlepiej zachowały się ruiny starego kościoła św. Jerzego - pochodzącego z czasów bizantyjskich (około X-XII wiek).  

Z murów tej fortecy można zobaczyć charakterystyczny wysunięty w morze kraniec półwyspu zwany Adam Atacağı (ciskający ludzi). W średniowieczu było to miejsce egzekucji więźniów, których po prostu zrzucano do wody.

jakinia zakochanych

W cytadeli najwięcej jest murów :) Pozostałe budynki to głównie fundamenty.
Twierdza jest "muzeum pod chmurką". Działa w charakterystycznej dla regionu śródziemnomorskiego otwartej formie. Z wyjątkiem fortecy wewnętrznej (cytadeli) oraz twierdzy Ehmedek, wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.

Zakupienie biletu do jednej z części fortecy uprawnia do wejścia na teren drugiej. Można tutaj przebywać do woli, ale należy pamiętać, że ostatnia gondola do miasta zjeżdża o 23:00. Potem zostaje tylko droga w kierunku portu po stronie wschodniej.

my twierdza

Taras widokowy w cytadeli to miejsce, za które zdecydowanie warto zapłacić.

Większość ważniejszych zabudowań znajduje się po wschodniej stronie skały, czyli od strony portu. Jest tam również działające do dziś osiedle mieszkalne z malowniczo położonymi domkami. U stóp wzgórza położone są: Czerwona Wieża, seldżuckie stocznie oraz budynek arsenału.

Zejście do portu

Gdy już skatalogujemy wszelkie zabytki twierdzy zwiedzania możemy udać się łagodną ścieżką do portu. Na tym etapie ścieżka zejścia jest spokojnie pochylona, a następnie przechodzimy wąską kamienną ścieżką do zamieszkanej części wzgórza. Najlepiej zbytnio nie zbaczać z głównej drogi, bo można komuś wejść na podwórko. 

zejscie

Na wschodnim zboczu znajduje się droga i szeroki chodnik dla pieszych.

Z głównej drogi można zrobić wiele ładnych fotek - tutaj na każdym kroku znajduje się jakiś punkt widokowy. Na dodatek możemy zejść na dolne tarasy, gdzie są restauracje z widokiem na port. 

brama inskrypcje

Teren twierdzy opuszczamy, gdy dotrzemy do bramy z wieżyczką. Można do niej wejść i obejrzeć arabskie inskrypcje.

Krętymi uliczkami schodzimy w dół i tutaj pojawia się całkiem ciekawa ścieżka - można powiedzieć... historyczna, gdyż przejście znajduje się między murami obronnymi i prowadzi wąskim tunelem, z przesmykiem pod wieżą.

czerwona wieza korona

Jeszcze kilka zakrętów, schodków i wychodzimy tuż pod Czerwoną Wieżą.

Czerwona Wieża (Kızıl Kule)

Wieża powstała na rozkaz sułtana Alaeddina Keykubata w 1226 roku, w celu kontroli portu i ochrony budowanej wtedy stoczni. Jest jednym z najlepiej zachowanych reliktów kultury seldżuckiej, a dziś - zasłużenie - symbolem miasta, który pojawia się dokładnie na wszystkim. 

Zbudowana na bazie ośmiokąta mierzy 33 metry wysokości o średnicy 29 metrów. Konstrukcja posiada pięć kondygnacji, z których można obserwować okolicę. 

na koronie

Do ostatniej piątej kondygnacji prowadzi tylko 85 schodów. Każda z kondygnacji jest inaczej zaplanowana, posiada też inną wysokość.

Stała obsada wieży składała się z 40 osób, ale w czasach zagrożenia mogła udzielić schronienia dla 2000 ludzi.

DSC06983

Wieża przeszła dwie znaczne renowacje. W latach 50-tych, i 90-tych, kiedy odnowiono ją czerwoną cegłą. Wtedy to uzyskała dzisiejszą nazwę.

Średniowieczna stocznia (Tersane)

Stocznia jest budynkiem łatwym do przeoczenia. Wraz z arsenałem są pozostałościami dawnego kompleksu obronnego.

Z uwagi na odległość od wieży i portu, stocznia jest często pomijana przez turystów. Tymczasem po renowacji budynek zyskał nowe życie. Możemy w nim obejrzeć m.in. ekspozycję dotyczącą historii budowy statków i nawigacji morskiej. 

DSC06984

W stoczni Turcy budowali statki - zarówno handlowe jak i wojenne.

Budynek stoczni ma 75 metrów szerokości i 40 metrów głębokości. Każdy dok jest oddzielnym stanowiskiem budowy, a wszystkie są połączone przejściami.

Stocznię również wybudowano z rozkazu sułtana Alaeddina Keykubata. Dla Turków stała się symbolem zaślubin Imperium z morzem, a wkrótce również symbolem tureckiej potęgi i dominacji na morzu. 

budowa statku

W dokach znajduje się naturalnej wielkości szkielet łodzi o długości 15 metrów. Jedyne zdjęcie, jakie mamy to selfie ;)

Pomnik Ataturka i "molo"

Wracając do portu musimy ponownie przejść koło Czerwonej Wieży.

DSC06965

Na placu przed wieżą zobaczymy pomnik Ataturka.

Obecność na morzu musi stać się gwarancją istnienia naszego narodu. I to jak najszybciej - Mustafa Kemal Atatürk

Z placu pod wieżą można wejść na "molo", które właściwie jest falochronem, ale jest to jeden z tych, które nadają portowi wyjątkowej charakterystyki i są dobrze widoczne z punktów widokowych twierdzy. 

wojtek falochron

Choć  przy wejściu na falochron widnieje napis zakazujący wstępu, to turyści licznie go odwiedzają.

Na końcu, przy małej latarni można zrobić zdjęcie lub panoramę z fortecą, wieżą i stocznią - wszystko na jednym foto.

Boat Trip po zatoce Alanyi

Czym byłyby wakacje w nadmorskim kurorcie bez wypłynięcia na szerokie wody Morza Śródziemnego?

Popularnym sposobem zwiedzania zatoki w Alanyi jest wycieczka statkiem. Taka podróż niesie ze sobą wiele atrakcji i daje możliwość zwiedzenia miasta z zupełnie innej perspektywy.

IMG 20190617 154628384

Wypływamy z portu, ku nowej przygodzie, hej!

Poza lokalnymi statkami i promami największy ruch generują tutaj statki turystyczne różnych rozmiarów - od potężnych okrętów stylizowanych na starożytne lub średniowieczne galeriowce po mniejsze stateczki wypływające w krótsze wycieczki.

nabrzeze portowe

Rejsy wycieczkowe można zamówić zarówno w trakcie dnia, jak i wieczorne dyskoteki na morzu. 
Ceny wycieczek wahają się już od kilku do nawet 20-tu euro. Dzieci mogą liczyć na rabat w wysokości 50% ceny, a do 6-tego roku wyprawa jest za darmo! Na pokład można wjeżdżać z wózkami. 

Wszystkie rejsy wyglądają podobnie: statek wypływa z portu, podpływa pod Czerwoną wieżę i stocznię, a następnie opływa dookoła skałę z jaskiniami. Są to: Jaskinia Piratów (Korsanlar Mağarası), Fosforowa (Fosforlu Mağarası) i Zakochanych (Aşiklar Mağarası).

Jaskinia Zakochanych

Pierwsze dwie jaskinie to zaledwie skalne wnęki. Najciekawsza jest jaskinia “Zakochanych”, która jest wąskim tunelem łączącym obie strony skały. Jest również częścią programu rozrywkowego, przygotowanego przez załogę statku.

DSC07002

Jaskinia Zakochanych przyciąga turystów romantycznymi legendami.
Istnieją dwie legendy dotyczące jaskini:
pierwsza mówi, że w starożytności przez długi czas ukrywali się w niej młodzi kochankowie, których rodziny nie zgadzały się na zaślubiny swoich latorośli. Niestety, nie wiadomo jak skończyła się ich przygoda. 
druga, bardziej współczesna mówi, że w latach 60-tych XX wieku ukrywali się tutaj poszukiwani przez policję kochankowie. Spędzili w niej podobno aż trzy miesiące!

Specjalnym punktem wycieczki była prezentacja zalety jaskini przez jednego z załogantów. Turek przeszedł przez jaskinię na drugą stronę skalnego klifu, po czym wykonał spektakularny skok do wody!

Długość jaskini to zaledwie 75 metrów, ale jej rozmiar jest nieregularny i w jednym miejscu trzeba przejść na kolanach. Wyjścia po obu stronach znajdują się na wysokości 8 metrów. 

IMG 20190617 162037982

Odważny Turek wspina się do Jaskini Zakochanych.

Po spektakularnym skoku do wody spędziliśmy w okolicy jeszcze kilka minut obserwując plażę Kleopatry i fortyfikacje twierdzy z zupełnie innej perspektywy. Skorzystaliśmy też z okazji do wykąpania się w ciepłej wodzie zatoki Alanyi. 

IMG 20190617 163453918

Wycieczki można zamówić w każdym biurze podróży, albo po prostu zakupić w dowolnej chwili podczas spaceru po porcie w Alanyi.
Przydatne informacje
  • Cały kompleks twierdzy na skale
  • Wjechać na skałę kolejką linową
  • Twierdzę Ehmedek
  • Meczet Sulejmana
  • Cytadelę
  • Czerwoną Wieżę
  • Stocznię
  • Port
  • Jaskinię Kapiący Kamień

Ceny biletów

Kolejka

20 TRY (N) w obie strony
16 TRY (N) w jedną

Bilety wstępu

Cytadela (n/u) 20 / 10 TRY
Czerwona Wieża (n/u) 10 / 7 TRY

Godziny otwarcia atrakcji

Cytadela w Alanyi

Sezon letni: 9:00 - 19:30
Sezon zimowy: 8:30 - 17:00

Czerwona Wieża i stocznia

9:00 do 19:00 (cały rok)

Kolejka gondolowa

9:00 - 23:00 (cały rok)


Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 12-02-2024 r.

Nasza rekomendacja - 91%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

95%

Dostępność sklepów

80%

Plusy

  • Średniowieczna twierdza
  • Niesamowite wrażenia
  • Mury o długości 6,5 km
  • Czerwona wieża
  • Średniowieczna stocznia
  • Liczne atrakcje po drodze
  • Ciekawe opisy

Minusy

  • Brak dokładnych informacji jak dojść z Ehmedek do głównej cytadeli
Galeria
Czerwona Wieża
Informacje o kraju
Republika Turcji, państwo na styku Europy i Azji
Powierzchnia: 783 562 km²
Ludność: 82 835 090 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00
Języki urzędowe: turecki
Religia dominująca: islam sunnicki
Tablice aut: TR
Kod lotniczy: TC
Numer kierunkowy: +90
Domena internetowa: .tr
Miejscowości
Stolica: Ankara (ludność: 5 639 076 mieszkańców)
Inne miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak, wjazd na dowód
Waluta
1 PLN = 0,15 TRY (Lira turecka) - kurs z 11-11-2023 r.
1 lira turecka = 100 kuruszy
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir; monety: 1, 5, 10, 25, 50 lir
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Poradnik

Bangkok International Airport to największe lotnisko w Tajlandii, położone 25 km na wschód od stolicy kraju. 

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Poradnik

Twórcy miejskiej sieci komunikacyjnej w Sofii wykazali się niezwykłą mądrością w planowaniu, bo jest to chyba najtańszy podziemny system kolejki i zdecydowanie najmniej skomplikowany.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Poradnik

Port lotniczy Sofia to międzynarodowe lotnisko położone 7 km na wschód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym Bułgarii.