Wyszukiwarka treści

Mało znane Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Kantyna podróżnicza

poniedziałek, 19-07-2021 r.

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Nietypowe i mało znane muzeum znajduje się we Wrocławiu, na terenie przylegającym do jednostki wojskowej przy ulicy Obornickiej. Mowa o Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, do którego każdy może wejść, a wstęp z oprowadzaniem jest całkowicie darmowy.


Wcześniej w jednostce działała Wyższa Szkoła Oficerska Inżynierii Wojskowej kształcąca saperów, a od niedawna muzeum jest filią zamiejscową Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. 

wejscie

Dziedziniec muzeum. Po lewej i po prawej stronie znajdują się pawilony wystawowe.

Muzeum powstało w 1975 r. w trzech parterowych pawilonach. Zgromadzono w nich prawie 3 tys. eksponatów, będących dokumentacją historii i rozwoju wojsk inżynieryjnych od początku istnienia fachu do współczesności. Jest to kolekcja naprawdę ciekawa, bowiem opisuje szeroki, a jednocześnie mało znany, zakres działań wojennych.

pierwsze narzedzia

Dawne narzędzia, którymi posługiwali się saperzy.

Stała wystawa muzeum nosi tytuł “Ewolucyjny rozwój inżynierii wojskowej oraz wojsk inżynieryjnych i chemicznych”. Z wystawy dowiemy się, że pierwsi przedstawiciele tego typu wojsk na ziemiach polskich pojawili się już w czasach Jagiełły, kiedy zbudowali tymczasowy most na Wiśle, aby polskie wojska mogły dotrzeć na miejsce jednej z najważniejszych bitew Europy - pod Grunwald. 

Z kolei król Stefan Batory nazywany jest „saperem w koronie”, bo to właśnie za jego panowania pojawiły się pierwsze jednostki saperów odpowiadające za budowę dróg, mostów czy fortyfikacji na potrzeby wojska. 

gabloty

Szczególnie polecamy galerię portretów wojskowych, niektórych znacznie starszych niż znani nam Kościuszko, Jasiński czy Prądzyński.

Saper myli się tylko raz

W pierwszym pawilonie ekspozycję otwiera hołd dla poległych na posterunku. Zobaczymy tutaj kopie chorągwi ważniejszych dywizji. Pod nimi znajduje się księga z nazwiskami poległych. Po drugiej stronie ustawiono pierwowzór znajdującego się w Warszawie, w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego pomnika Chwała Saperom oraz gipsowej makiecie otaczającej go betonowej korony.

chwala saperom zolnierz

Pierwowzór figury żołnierza z pomnika Chwała Saperom.

W dalszej części muzeum zobaczymy mapy i makiety, zabytki techniki saperskiej oraz inżynieryjnej od czasów II wojny światowej do lat 80-tych. Są to m.in. dokumenty, ekwipunek, narzędzia czy mundury.

operacje swiat

Ekspozycja historyczna to m.in. mapy operacji wojskowych z zaangażowaniem polskich saperów.

Miny, których jest zbyt dużo

W gablotach wystawiono zapalniki i najdziwniejsze miny różnych konstrukcji, także szklane, drewniane, betonowe i tekturowe, o których wykrywacz metalu nie mógł zaalarmować. 

miny

Przerażająca ekspozycja urządzeń do zabijania.

Jednym z ważniejszych eksponatów jest prawdopodobnie jedyny zachowany tego typu prototyp niemieckiej miny samobieżnej - Goliat, która mogła pomieścić nawet do 150 kg materiału wybuchowego. Tego typu miny były w użytku podczas Powstania Warszawskiego.

goliat

Muzeum stale wzbogaca się o nowe eksponaty. Niedawno trafił tu pokaźnych rozmiarów pocisk do kartacza z XVIII w. - został znaleziony podczas jednego z przeprowadzanych remontów wrocławskich ulic.

Wiele ciekawych obiektów znajduje się na zewnątrz, ale z powodu nakazu rozebrana ochraniającej je wiaty, są one obecnie przykryte folią i czekają na lepsze czasy. 

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 29-08-2022 r.

Podsumowanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe dla grup zorganizowanych po wcześniejszym kontakcie.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Czas zwiedzania - około 1,5 godziny.

Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu

ul. Obornicka 108
50–961 Wrocław

Godziny otwarcia: 
wtorek-piątek: 8:30-15:00
sobota, niedziela, poniedziałek: nieczynne

Oddział we Wrocławiu jest filią muzeum w Bydgoszczy

Więcej informacji na podstronie:
https://www.muzeumwl.pl/pl/wroclaw

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Tagi

  
 muzeum  Wrocław  Polska