Góry Stołowe / Adršpašskoteplické Skály. Spacer po najsłynniejszym Skalnym Mieście w regionie. Co zobaczyć
Opis Góry Stołowe / Adršpašskoteplické Skály
Wyszukiwarka treści
Góry Stołowe / Adršpašskoteplické Skály
     
      sobota, 07-10-2017 r.

Góry Stołowe / Adršpašskoteplické Skály

Trasa turystyczna w Skalnym Mieście | autor zdjęcia: (źródło grafiki) mapa-turystyczna.pl

Spacer po najsłynniejszym Skalnym Mieście w regionie. Co zobaczyć

Ostatnią sobotę września postanowiliśmy poświęcić na wypad do Czech, aby ciesząc się ostatnimi promieniami słońca podziwiać ogromne Adršpašskoteplické Skály.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Adršpašskoteplické Skály to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór, na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, w północno-wschodnich Czechach. Jest to masyw zbudowany z górnokredowych piaskowców.

Jednolita płyta piaskowca została podzielona licznymi kanionami, dolinami i szczelinami. Całość porośnięta jest lasem. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.

Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Najwyższym wzniesieniem skał jest Čáp (786 m n.p.m.), znajdujący się w ich południowej części.

Krótki spacer pomiędzy kamieniami

Wejście do masywu znajduje się na północy, od strony wsi Adršpach. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków i poręczy.

Po opłaceniu biletu przechodzimy do uroczego jeziorka (jest to w istocie zalany kamieniołom), które można obejść dookoła po wytyczonej do tego celu ścieżce (szlak niebieski), następnie udajemy się na południe szlakiem zielonym.

Szlak zielony stanowi ścieżkę dookoła masywu (tzw. wielka pętla), która prowadzi przez najbardziej znane i charakterystyczne skały. Po drodze spotykamy kamienie uformowane w dzban, głowę cukru, słonie (Słoniowy Rynek), ząb, Madonnę, głowę tygrysa, kochanków, starostę i starościnę. Dodatkowo na trasie znajdują się dwa wodospady – Mały i Wielki, popiersie Goethego, liczne tablice pamiątkowe, a przede wszystkim najbardziej znana ze wszystkich atrakcji miasta - Brama Gotycka, która powstała w 1839 roku razem z całą siatką kładek i ścieżek.

Na południu zielonego szlaku można przejść na żółty i dotrzeć do kolejnego jeziorka, gdzie kursują zabytkowe łodzie turystyczne.

Przejście ścieżką niebieską i zieloną nie wymaga nadzwyczajnych zdolności alpejskich, choć na południu kamienie wypiętrzają się i trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów w kilku miejscach. Ponadto w okolicach Starosty i Starościny trzeba przejść wąską szczeliną pomiędzy głazami (szerokość 50 cm).

Przy wyjściu standardowo znajdują się sklepiki z pamiątkami i kilka jadłodajni. Nas jednak urzekło stoisko z typowo polskim jadłem, grillowanymi oscypkami z żurawiną czy pajdą ze smalcem i ogórkiem – jak się okazuje stoisko prowadzone przez Polaków.

Historia

Przez długie lata wiedza o skalnych miastach, leżących w okolicach Teplic nad Metují i Adrszpachu, była stosunkowo niewielka. Okoliczni mieszkańcy szukali w nich schronienia, kiedy czuli się zagrożeni w swych domostwach. Dopiero około roku 1700 z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Adršpašskich skál pochodzi z roku 1739.

Wiele znaczących postaci historycznych miało okazję podziwiać Skalne Miasto w Adrszpachu i Teplicach. Między innymi królowa pruska Luiza, król polski i elektor saski August II Mocny, hrabia Franz Anton von Sporck z pobliskiego Kuksu, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I, Johann Wolfgang Goethe i wielu innych.

W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych w Adrszpachu.

Ciekawostki

W obrębie masywu znajdują się ruiny trzech zamków. W północno-wschodniej części, na zachód od Adršpašskich skál znajduje się zamek Adršpach; pomiędzy Teplickimi skalami a Teplicami – Střmen. Trzeci zamek – Skály – znajduje się na południowo-wschodnim cyplu masywu.

Przy jednym ze szlaków turystycznych znajduje się symboliczna drewniana kapliczka, poświęcona czeskim wspinaczom, którzy zginęli nie tylko tutaj, ale także w innych górach. Kapliczkę usytuowano w występie skalnym, na którym umieszczone są tablice pamiątkowe osób zmarłych tragicznie w górach.


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Bilety

  • Skalne Miasto (n/u) – 70 / 35 CZK
  • Bilet wstępu dla psa – 10 CZK
  • Rejs łodzią – 50 CZK
  • Parking (samochód osobowy) – 100 CZK


Do zamków obowiązują oddzielne bilety – w zależności od trasy od 30 do 450 CZK

Przydatne informacje

Najwyższy punkt:
Adršpašské jezírko, 577 m n.p.m.

  • Dystans: 5 km
  • Szacowany czas: 1:36 h
  • Suma podejść: 178 m
  • Suma zejść: 178 m
  • Region: Góry Stołowe

Rekomendacja: 78%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

60%

Jakość wyżywienia

40%

Plusy

  • Ogromny park
  • Kilka szlaków turystycznych
  • Piękne widoki
  • Bogata baza noclegowa
  • Sezonowe połączenie KD

Minusy

  • Słaba baza obiadowa
  • Duża komercja przed wejściem
Mapa okolicy

Ścieżka podejścia

Polecane tematy
Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki
 Przewodnik

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Zamek Grodno
 W podróży

Zamek Grodno

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno. 

Bardo nad Nysą Kłodzką
 W podróży

Bardo nad Nysą Kłodzką

70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych i niezwykle urokliwych miast Dolnego Śląska. Jest tu wiele wartościowych zabytków oraz szlaki do aktywnego wypoczynku. 

Nad Bałtyk z PolRegio
 W podróży

Nad Bałtyk z PolRegio

Świetna informacja dla miłośników budżetowych podróży po Polsce - u przewoźnika PolRegio kupiliśmy bilet, dzięki któremu za 46 zł dojechaliśmy z Wrocławia nad morze i z powrotem.