Sławno
Opis Sławno
Wyszukiwarka treści
Sławno"/>
     
      środa, 11-10-2017 r.

City Break: Sławno

Czołg w Sławnie. Pamiątka po wojnie, która została już przeniesiona | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

20 kilometrów, tyle dzieli Sławno od linii brzegowej morza. Miasto, które odwiedziliśmy w połowie sierpnia bieżącego roku liczy obecnie około 14 tysięcy mieszkańców.

Uważasz, że film "Wiking i Wilkołak w Sławnie" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Miejscowość cały czas jest istotnym węzłem przesiadkowym dla turystów. W okresie wakacji, to właśnie stąd wielu podróżników przesiada się z pociągu w autobus do Jarosławca lub szynobus do Darłowa.

Już przy wyjściu z niedawno odrestaurowanego XIX wiecznego dworca kolejowego, czekają na nas pierwsze niespodzianki, takie jak chociażby zabytkowy poniemiecki słup elektryczny. Im dalej pójdziemy w miasto, tym robi się bardziej ciekawie.

centrum 4

Płaskorzeźba na jednej z kamienic.

Warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze symbole miasta - średniowieczne bramy miejskie słupska i koszalińska, które są pozostałościami obwarowań Sławna. Powstały one w XV wieku i pierwotnie istniały trzy takie bramy. Dawniej były w nich m.in. strzelnice i mieszkania socjalne. Obecnie są nieużywane.

centrum 3

Przejście pod bramą słupską.

Sławno jest pełne zielonych zakamarków. W centrum, niedaleko miejskiego gimnazjum znajduje się park ze stawkami. Od 2017 roku na terenie parku jest również plaża, z której licznie korzystają latem mieszkańcy. 

Polecamy też odwiedzić Park im. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się altana ku czci pamięci dawnego sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa.

slawno rzeka 2

Park miejski z kanałem wodnym, po którym można pływać kajakami.

Miasto może się także poszczycić wyjątkowym przedwojennym budownictwem. Taką architektoniczną ciekawostką może być budynek Sławieńskiego Domu Kultury, który powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku. Równie ciekawy może być budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku z charakterystyczną wieżą.

Sławno słynie też z corocznego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku odbyła się już 49 edycja tego wydarzenia. Co ciekawe tutejszy dom kultury jest organizatorem Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, podczas którego w jury zawsze zasiada znany polski muzyk.

W 2017 roku miasto obchodziło jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, który obchodzono z wielką pompą. Była defilada wojskowa, marsz mieszkańców a także koncert i wiele pokazów - w tym rekonstrukcja średniowiecznego osadnictwa na tych ziemiach.

Podsumowując naszą wycieczkę nasuwa się myśl, że do Sławna warto zajrzeć, będąc chociażby przejazdem. Trzeba jednak wejść także w wąskie klimatyczne uliczki, które kryją piękno tego miasta. Takimi miejscami są na przykład ulica Mielczarskiego i Rapackiego, gdzie możemy zobaczyć budynki po dawnym młynie i magazynach zbożowych.

700 lecie 3

Obchody 700-lecia sławna - pokaz średniowiecznych tańców.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 05-01-2023 r.

Rekomendacja: 75%

Łatwość dojazdu

85%

Łatwość poruszania się

80%

Atrakcje do zwiedzania

55%

Jakość wyżywienia

80%

Plusy

  • Zabytkowy kościół
  • Bramy miejskie
  • Niedaleko Bałtyku
  • Ładny dworzec

Minusy

  • Rynek pozostawia wiele do życzenia
Galeria
Obchody 700-lecia Sławna
Polecane tematy
Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki
 Przewodnik

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Port lotniczy Warszawa Chopina (WAW)
 Poradnik

Port lotniczy Warszawa Chopina (WAW)

Lotnisko im. Fryderyka Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Położenie blisko centrum Warszawy jest zaletą dla podróżnych docierających do niego komunikacją zbiorową.

Zamek Grodno
 W podróży

Zamek Grodno

Na styku Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, wysoko nad nurtem Bystrzycy znajduje się perła średniowiecznej inżynierii wojskowej - zamek Grodno. 

Bardo nad Nysą Kłodzką
 W podróży

Bardo nad Nysą Kłodzką

70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych i niezwykle urokliwych miast Dolnego Śląska. Jest tu wiele wartościowych zabytków oraz szlaki do aktywnego wypoczynku.