11-10-2017

#004 - Wiking i Wilkołak w Sławnie

Autor: Wojtek (Wiking)
Wieża kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Fot. Sebastian (Wilkołak)

Sławno, to miejscowość położona bardzo blisko Morza Bałtyckiego.

20 kilometrów, tyle dzieli Sławno od linii brzegowej morza. Miasto, które odwiedziliśmy  w połowie sierpnia bieżącego roku liczy obecnie około 14 tysięcy mieszkańców.

Miejscowość cały czas jest istotnym węzłem przesiadkowym dla turystów. W okresie wakacji, to właśnie stąd wielu ludzi przesiada się z pociągu na autobus do Jarosławca lub szynobus do Darłowa. Już przy wyjściu z dworca kolejowego czekają na nas pierwsze niespodzianki, takie jak chociażby zabytkowy poniemiecki słup elektryczny. Im dalej pójdziemy w miasto, tym robi się bardziej ciekawie.

To, na co warto zwrócić uwagę to dwie bramy miejskie, które są pozostałościami obwarowań średniowiecznych Sławna. Powstały one w XV wieku. Co ciekawe, na początku istniały trzy bramy. Dziś, mamy Bramę Słupską i Koszalińską. Dawniej były w nich m.in. strzelnice i mieszkania socjalne. Obecnie są absolutną wizytówką miasta i świadczą o jego długiej historii.

Sławno jest pełne zielonych zakamarków. W centrum, niedaleko miejskiego gimnazjum znajduje się park ze stawkami. Od 2017 roku na terenie parku jest również plaża, z której licznie korzystają latem mieszkańcy. Miasto może się także  poszczycić wyjątkowym przedwojennym budownictwem. Taką architektoniczną ciekawostką może być budynek Sławieńskiego Domu Kultury, który powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku. Równie ciekawy może być budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku z charakterystyczną wieżą.

Sławno słynie też z corocznego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku odbyła się już 49 edycja tego wydarzenia. Co ciekawe tutejszy dom kultury jest organizatorem Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, podczas którego w jury zawsze zasiada znany polski muzyk.

Podsumowując naszą wycieczkę nasuwa się myśl, że do Sławna warto zajrzeć, będąc chociażby przejazdem. Trzeba jednak wejść także w wąskie klimatyczne uliczki, które kryją piękno tego miasta. Takimi miejscami są na przykład ulica Mielczarskiego i Rapackiego, gdzie możemy zobaczyć budynki po dawnym młynie i magazynach zbożowych.

Polecamy też odwiedzić Park im. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się altana ku czci pamięci dawnego sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa.


Media

Wiking i Wilkołak w Sławnie
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Udostępnij

Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Miłośnik chodzenia po górach, dążący do celu, tradycjonalista i typ człowieka wrażliwego.
Spokojny podróżnik, który uwielbia naturę i jej piękne oblicze. Na wielkich przestrzeniach czuje się komfortowo, do tego lubi patrzeć na duże budowle, prawdziwy skyscraper lover :)
W Polsce mieszka w małej miejscowości bardzo blisko morza.

Komentarze

  • Darlowo-3.jpg
  • tatry-03.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • Swieradow-2.jpg
  • tatry-01.jpg
  • Darlowo-2.jpg
  • Darlowo-6.jpg
  • slupsk.jpg
  • Bieszczady-1.jpg
  • Mielno-1.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności