08-11-2017

#006 - Wiking i Wilkołak w Gdańsku

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Widok na Zieloną Bramę
Fot. Sebastian (Wilkołak)

W marcu 2017 roku w Gdańsku zostało otwarte Muzeum II Wojny Światowej. Będąc w pomorskiej metropolii nie mogliśmy przejść koło tego budynku obojętnie.

Ta nowoczesna placówka dysponuje jedną z największych przestrzennych wystaw historycznych na świecie. Tuż pod powierzchnią ziemi znajduje się prawie dwa tysiące eksponatów, w tym dwa czołgi.

Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Najciekawsze ujęcia z wystawy zobaczycie w filmie zamieszczonym na dole strony.

Muzeum II Wojny w Gdańsku jest kolejnym obowiązkowym do zwiedzenia obiektem muzealnym w Polsce. Cała powierzchnia wystawiennicza znajduje się pod ziemią. Każdy, kto chce się do niej dostać musi zejść schodami na poziom -1, gdzie znajduje się wejście do budynku. Tam z kolei trzeba zjechać do kas ulokowanych na poziomie -3, co było nie lada zaskoczeniem dla większości turystów pytających o drogę.

Wnętrze jest ciekawie zaaranżowane. Do dyspozycji gości jest duży hol, kawiarnia, sklepik oraz przestrzeń rekreacyjna. Przed wejściem do stałej ekspozycji można zwiedzić wystawy czasowe dopłacając zaledwie 1 zł.

Stała wystawa ulokowana jest na jednym poziomie, a zwiedzający musi pokonać długą drogę, żeby przejść z punktu początkowego do wyjścia. Po drodze znajdują się liczne eksponaty, które zajmują niemal każdą wolną przestrzeń. Jak się okazało dla nas, było tego stanowczo za dużo – w wielu miejscach trudno było skoncentrować się na przekazie. Poplątane ścieżki oznaczone drobnymi strzałkami również mogły wprowadzać odwiedzających w błąd.

Niemniej z odwiedzin muzeum jesteśmy bardzo zadowoleni. Fachowa obsługa służy pomocą w każdym zakresie. Ekspozycja jest ciekawa, a jej przekaz dobitny i całkowicie zrozumiały. Eksponaty zebrane przez muzeum stanową ogromną kopalnię wiedzy. Dodatkowo. zrozumienie wydarzeń zostało zobrazowane multimedialnymi przekazami oraz wzbogacone wywiadami ze świadkami tamtych czasów.

Szczególnie polecamy wystawę.

Nie mogliśmy pominąć zwiedzania zabytkowej gdańskiej starówki. Wieczorem spacerowaliśmy po głównym rynku, jak i nabrzeżu Motławy, w tym przeszliśmy się nową kładką – Wartkim Mostem, na wysypy Ołowiankę i Spichrzową. Za dnia podziwialiśmy dalszą okolicę – w tym Teatr Szekspirowskim, Pocztę Polską, a także wdrapaliśmy się na punkt widokowy na wieży katedry.

Dodatkowe koszty

Bilet wstępu do muzeum – 23 zł, ulgowy – 16 zł
Bilet łączony na wystawę główną i czasową – dolicza się 1 zł do powyższych cen
Audioprzewodnik – 5 zł
Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci


Media

Wiking i Wilkołak w Gdańsku, a konkretnie w Muzeum II Wojny Światowej
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • slupsk.jpg
  • Darlowo-3.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Katowice-1.jpg
  • Darlowo-5.jpg
  • wawa-wojtek.jpg
  • Darlowo-6.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • wienna-2.jpg
  • tatry-03.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności