Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Pt, 29-03-2019
Przewodnik po świecie

Celem większości ludzi wybierających się do Ejlatu na południu Izraela będzie odpoczynek w hotelach przy plaży, opalanie, pływanie i tego rodzaju aktywności, jak na prawdziwy wakacyjny kurort przystało. Jest jednak zupełnie inna strona miasta i okolicy, którą warto zobaczyć. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które warto zrobić będąc w tym mieście.

Przejść się pasażem miejskim, czyli deptakiem w ścisłym centrum turystycznym, po którym można spacerować w dzień i w nocy. Ładny deptak zbudowany jest na nabrzeżu i rozciąga się od centrum handlowego Hayam, aż do kanału do nowej mariny, za którą znajdują się już tylko pola biwakowe i granica z Jordaną. Przy pasażu znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, kosmetykami i markowymi ciuchami. Jest tu również wiele atrakcji takich jak wesołe miasteczko, mały rynek z biżuterią i materiałami oraz port z przystanią dla turystów. 

pasaz w nocy

Widok na pasaż w nocy 

Jak już jesteśmy przy pasażu należy koniecznie odwiedzić plażę miejską, która pokrywa się w większości z długą promenadą. W tej części plaża komponuje się z otoczeniem – jest tu wiele elementów małej architektury, a sama plaża dobrze wyposażona w leżaki, parasole, bary i inne miejsca do odpoczynku. Woda jest przejrzysta, brzeg nieco kamienisty, ale widok na zatokę przepiękny. Warto tu usiąść i wypić drinka.

W tym filmie zobaczysz plażę i pasaż

Gdy już przejdziemy się pasażem i plażą, warto zaspokoić głód w ulicznych jadłodajniach i zjeść przepyszne lokalne danie. Należy jednak uważać na jadłodajnie przy promenadzie, które skoncentrowane są na masowej obsłudze turystów i zwykle podają byle jak przygotowane jedzenie, do tego droższe niż tuż poza ścisłym turystycznym obszarem. Udając się na zachód i północ od terenów hotelowych szybko znajdziemy przydrożne restauracje, tzw. street food, które specjalizują się w typowych daniach kuchni żydowskiej lub arabskiej. Wielokrotnie jedliśmy w restauracjach z ogródkami arabskie kebaby i lokalne potrawy, takie jak falafele, sznycle, szakszuki – wszystko pięknie podane na dużym talerzu z hummusami i bułką pitą - koszt takiego zestawu z napojem od 45-60 szekli. Równocześnie odradzamy próbowania pizzy czy innych europejskich potraw – warto spróbować lokalnej kuchni!

Zobaczyć lądujące samoloty. W rejonie pasażu i głównego ronda znajduje się dobry punkt obserwacyjny dla spottersów. Niesamowite wrażenia dostarcza widok maszyny przelatującej nisko nad naszymi głowami. Polecamy wybrać się tam i poczekać na taki przelot. Samoloty lądują co 15-30 minut – przez cały dzień.

ejlat samolot

Samolot linii Arkia Israel Airlines lądujący na lotnisku w Ejlacie

Również rzut beretem od lotniska i głównego ronda znajduje się ciekawe muzeum miejskie Ejlatu, do którego warto się wybrać. Warto spędzić chwilkę na poznanie historii tego młodego, bo zaledwie 70-cio letniego miasta. Ekspozycja nie jest duża, ale bardzo ciekawa, rozłożona w 3 salach. Dzieli się na kilka części tematycznych – operacja Ovda i początki miasta, gospodarka i przemysł (żeby nie myśleć, że to tylko turystyczny kurort), okoliczna fauna i flora. Bilet wstępu to tylko 10 szekli (ulgowy 5 szekli).

Skoro mowa o faunie i florze, to warto również odwiedzić Ogród Botaniczny ulokowany na północy miasta. Spacerem to zaledwie kilkadziesiąt minut, ale można również podjechać komunikacją miejską. W ogrodzie znajdziemy wiele gatunków roślin z całego świata, które mimo surowego klimatu pustyni rosną i kwitną. Ogród podzielony jest na kilka ścieżek edukacyjnych i jest zdecydowanie wart polecenia. Bilet wstępu 28 szekli (ulgowy 22 szekle).

Z kolei bardziej na zachód znajdują się piękne plaże południowego Ejlatu, na które niestety turyści często nie docierają. A szkoda, bo to piękny pokaz morskiego życia. Niemal całe nabrzeże za portem w stronę Egiptu podlega ścisłej ochronie z uwagi na liczne rafy i kąpiel możliwa jest tylko w kilku wyznaczonych enklawach. Ale już za oceanarium, około 1 km od granicy z Egiptem, znajdują się darmowe plaże z kampingami. Plaża Mitsrayim jest miejscem, gzie znajdziemy wielu nomadów z namiotami lub wozami kampingowymi. Zejście do wody odbywa się w wyznaczonych przesmykach, które prowadzą w głąb zatoki pomiędzy rafami. Następna plaża - ostatnia przed granicą (The Princess Beach) posiada pomosty, które pozwalają wejść do wody już za granicą raf – idealne miejsce do nurkowania. 

Spacer na południe, ogród botanicy i muzeum miejskie obejrzysz w tym filmie

W tym miejscu dochodzimy do największych atrakcji południowego Izraela. Chodzi tutaj o wartą zobaczenia Pustynię Negew, która stanowi 40% całego kraju. Ta surowa kraina rozciąga się na ponad 13000 km2 i kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych. Pustynię można objechać dookoła dobrej jakości asfaltową drogą, ale zdecydowanie warto zboczyć w drogi gruntowe, gdzie często znajdują się miejsca tak piękne, że aż trudno uwierzyć, że kompletnie nieprzyjazne człowiekowi. 

Na południu pustyni, ok 20 km od Ejlatu, przy drodze krajowej nr 12 znajduje się nie lada atrakcja – koniecznie zobacz Czerwony Kanion. Jest to niezwykłe miejsce, które zostało wyżłobione na przełomie setek lat przez przepływającą tędy sezonową rzekę. Sam Kanion jest krótki i składa się z wąskich szczelin oraz ciekawych form skalnych, natomiast cała ścieżka przejścia ma jedynie 2 km długości i można całość obejść w maksymalnie 120 minut. Wstęp bezpłatny.

Zobacz na filmie jak prezentuje się Czerwony Kanion

Na ostatnią atrakcję Izraela wybraliśmy miejsce, które znajduje się w odległości ok. 30 km na północ od Ejlatu, przy drodze krajowej nr 90 i zajmuje powierzchnię ponad 20 km2. Godny polecenia i wiedzenia Park w dolinie Timna jest otoczony wzgórzami o tej samej nazwie. Centralnym punktem parku jest góra Timna, a w każdym zakamarku doliny znajduje się jakaś atrakcja. Park jest pełen ciekawych form skalnych, które kształtowała natura przez tysiące lat. Są to m.in. spiralne wzgórze, starożytne łuki, filary Salomona, “grzybki”, sfinks, krokodyl itp. Warto również zwrócić uwagę na ślady starożytnego osadnictwa, które sięga nawet X wieku p.n.e., kiedy wydobywano tutaj pierwsze rudy miedzi. To wszystko można zwiedzać nawet przez trzy dni za jedyne 49 szekli. Na teren parku można wejść pieszo, wjechać rowerem (również wypożyczonym) lub po prostu autem.

Zobacz nasz film z wycieczki do Parku Timna

Zapewne Ejlat kryje jeszcze więcej ciekawych miejsc, których typowy turysta nie ma pojęcia. Mamy nadzieję, że jeśli jest jeszcze jakieś ciekawe miejsce – dacie nam znać. Poza samy miastem, które jest niezwykle interesujące, zaciekawiła nas pustynia skrywające tak dużo cudów natury, że nie jesteśmy w stanie zliczyć miejsc, w które chcielibyśmy jeszcze pojechać. 

Do następnego spotkania!

ostatnia modyfikacja: 2020-11-27 r.
Ejlat to nie tylko luksusowy kurort na południu Izraela. To przede wszystkim tętniąca życiem metropolia wciśnięta pomiędzy Pustynię Negew a Morze Czerwone i skrywająca wiele atrakcji
Miejsca, które warto odwiedzić
Zobacz podobne
Djerba, Tunezja - 4 m n.p.m.
Djerba: Road Trip
Fathala Wildlife Reserve, Senegal - 37 m n.p.m.
Safari w Senegalu
Bandżul, Gambia - 4 m n.p.m.
Gambia: Road Trip
Serrekunda, Gambia - 4 m n.p.m.
The Gambia Experience
Nasza subiektywna lista [oraz antylista] prezentów
Nasza subiektywna lista [oraz antylista] prezentów
Nowe podejście do urlopów. Jak zaplanować, żeby nie stracić?
Nowe podejście do urlopów. Jak zaplanować, żeby nie stracić?
Panglao, Filipiny
Vlog z Filipin, część 2 - Panglao
Vlog z Filipin, część 2 - Panglao
Powiat sławieński, Polska
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal