Gran Canaria: Maspalomas
Opis Gran Canaria: Maspalomas
Wyszukiwarka treści
Gran Canaria: Maspalomas"/>
     
odcinek #19      środa, 06-06-2018 r.

Gran Canaria: Maspalomas

Gran Canaria | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Gran Canaria jest nazywana “Europą w miniaturze” z uwagi na występujące na niej różnorodne mikroklimaty - i to właśnie jej największa zaleta.

Uważasz, że film "Gran Canaria, część 1 - wydmy i rejs" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W sierpniu na wyspach temperatura utrzymuje się w okolicach 40 stopni Celsjusza. Siedząc na słońcu bezczynnie można się zjarać już w kwadrans. Dlatego tak ważne jest by pamiętać o kremie i największy upał pomiędzy godzinami 12-15 spędzić w cieniu. Wystarczy obserwować mieszkańców wyspy – zwykle w tych godzinach miasto przemierzają spaleni na czerwono turyści. Hiszpanie nawet dzieci na plac zabaw puszczają po 19-nastej.

20160822 155446

Wybrzeże wyspy jest bardzo zróżnicowane. Więcej dostępnych plaż znajduje się na północy, wschodzie i na południu - gdzie istnieje prawdziwe eldorado dla plażowiczów. Ogólnie znana miejscówka to Maspalomas, przy którym znajduje się pustynny rezerwat.

Piaskowy krajobraz

Morze Wydm, bo tak nazywa się to miejsce, znajduje się w samym środku jednego z najczęściej odwiedzanych nadbrzeży w całej Europie. Maspalomas, Playa del Inglés i Meloneras, posiadają imponującą bazę turystyczną z licznymi atrakcjami i szeroką gamą usług rekreacyjnych na każdą kieszeń. Po zmroku aktywują się liczne kuby i dyskoteki oferując atrakcyjne rozrywki.

Polecam bardzo wybranie się na wydmy. Jest to niesamowite doznanie, jedyne w swoim rodzaju. Gdy oglądamy je ze spacerowego deptaka wyglądają zwyczajnie, jak usypane piramidy piasku, za którymi znajdują się nieskończone wody Atlantyku. Do przejścia jest zaledwie jeden kilometr pasa żółtego do granic absurdu piasku. Dopiero wejście pomiędzy wydmy sprawia, że możemy poczuć namiastkę Sahary. Wydmami najłatwiej chodzi się po grzbietach. Gdy jeszcze widać okolicę czujemy się pewnie, ale zejście na dół powoduje niespodziewaną zmianę, którą trudno jest opisać. Z horyzontu znikają nam ocean i zabudowa miasta. Nie jest już takie jasne do określenia, w którą stronę jest południe (wchodząc na wydmy kierowałem się w stronę plaży). Do tego ciągły żar lejący się z nieba sprawiał, że chciało mi się pić. Doznałem małego ataku paniki, ponieważ przechodząc kolejne górki piasku nadal nie mogłem określić gdzie się znajduję. Zacząłem się również zastanawiać, czy zapas dwóch butelek wody starczy mi do wyjścia z tego piaskowego więzienia, i czy w ogóle wyjdę stąd o własnych siłach, labo czy kiedykolwiek odnajdą moje spalone na węgiel ciało. Poważne!

W końcu wdrapałem się na najwyższą wydmę i moim oczom ukazał się ocean. Nie byłem nawet pewny ile zajęło mi przejście przez wydmy. Natomiast zauważyłem, że wcale nie byłem na południu, jak planowałem - zboczyłem całkiem sporo na zachód.

Rejs statkiem po oceanie

Jedną z popularniejszych atrakcji na wyspie jest wycieczka po Atlantyku. Zachodnie wybrzeże wyspy jest prawie niedostępne do zwykłego śmiertelnika, dlatego najłatwiej obejrzeć je z pokładu jachtu. Tutaj jest kilka możliwości. Można wynająć motorówkę, wybrać się na rejs statkiem pasażerskim lub w bardziej kameralnym gronie - małą łodzią motorową z certyfikowanymi żeglarzami.

Małą łódź motorową można wynająć już od 300 Euro za dzień, ale często wymagane są do tego celu uprawnienia. Z kolei rejs statkiem turystycznym trwa kilka godzin i kosztuje od 50 Euro. Trzeba jednak uważać na oferty – wielu armatorów zabiera na pokład więcej ludzi niż jest to ogólnie dopuszczalne, a co za tym idzie – bardzo tłoczno. Istnieje również możliwość wynajęcia łodzi wraz z wykwalifikowaną obsługą w kilka osób. Wtedy koszt jest wyższy, ale komfort gwarantowany. Na Gran Canarii znaleźliśmy polską parę z takim statkiem – stacjonowali w Puerto de Mogan i koszt kursu to 79 Euro od osoby. Gwarantowana była kilkugodzinna wycieczka z atrakcjami, w tym zwiedzanie zachodniego skalistego wybrzeża i snurkowanie w miejscu, gdzie są rafy i dużo rybek. W cenie również posiłek. Urzekła mnie czysta woda i świetne tereny do pływania, gdzie znajdowały się kolonie kolorowych rybek. Wrażenia niezapomniane.

20160822 104349


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 11-01-2024 r.

Rekomendacja: 91%

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

100%

Baza imprezowa

100%

Jakość wyżywienia

80%

Dostępność sklepów

90%

Plusy

  • Wiele hoteli i pensjonatów
  • Szeroka plaża
  • Zróżnicowany klimat
  • Wiele zabytków
  • Wiecznie gorąco

Minusy

  • 4000 km z Polski
  • W południe upał ponad 40 stopni C
Galeria
Ni7EH0d36fU
Mapa okolicy

Wyspa Gran Canaria jest Europą w miniaturze ze względu na różnorodne klimaty

Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny
 Na urlopie

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny

Pierwsze zetknięcie z Filipinami dla wielu może być szokiem. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania.

14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie
 Na urlopie

14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie

Będziesz zwiedzać Egipt na własną rękę? To musisz wiedzieć!