Polska otwiera granice! Znamy szczegóły

Już od 13 czerwca Polacy będą mogli podróżować do innych krajów Unii Europejskiej - poinformował na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

foto: Plaża na greckiej wyspie Kos | autor: Wiking i Wilkołak
      Kantyna podróżnicza

Już od 13 czerwca Polacy będą mogli podróżować do innych krajów Unii Europejskiej - poinformował na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Na te informacje podróżnicy czekali od wielu tygodni. Do samego końca nie wiadomo było kiedy i na jakich zasadach otwarte zostaną granice naszego kraju. Teraz już wiemy, że w pierwszej kolejności będziemy mogli pojechać do krajów ościennych, z wyłączeniem Ukrainy, Białorusi i Rosji.

- Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic na kraje Unii Europejskiej od 13 czerwca - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo też, że od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe (na razie wewnątrz wspólnoty). Przewoźnicy będą musieli dostosować swoją siatkę połączeń do krajów unijnych, co może zająć trochę czasu.

Komunikat oznacza, że Polacy po 3 miesiącach zamknięcia od najbliższej soboty będą mogli swobodnie podróżować po krajach Unii. Kontrole na granicy będą prowadzone tylko wyrywkowo, tak jak to miało miejsce przed pandemią koronawirusa. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP i co równie ważne nie będą musieli odbywać kwarantanny. Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja dotycząca otwarcia granic zewnętrznych Unii, choć mówi się o ich stopniowym otwieraniu już od 1 lipca.

 

 

 

ostatnia modyfikacja: 2020-06-18 r.
Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)

Z wykształcenia dziennikarz. Od zawsze zadawał pytania i dociekał prawdy. Czuły na ludzką krzywdę, kiedy tylko może angażuje się w akcje charytatywne.

Pracę z telewizją rozpoczynał w telewizji TVR, a następnie szlify dziennikarskie zdobywał m.in. w TTV, TVN i TVP Szczecin. Od dawna związany z prasą tradycyjną - obecnie pisze na łamach Głosu Koszalińskiego. Aktywny w social mediach, pracuje też jako lektor telewizyjny.

W duecie Wiking i Wilkołak w podróży jest odpowiedzialny m.in. za kontakt z mediami i realizację zdjęć do filmów. 

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal