24-11-2017

#014 - Parada parowozów

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Wnętrze kabiny parowozu
Fot. Sebastian (Wilkołak)

Dziś Święto Kolejarza. Na ten specjalny dzień odgrzebałem coś specjalnego!

W tym roku na 25 listopada przypada Święto Kolejarza. Z tej okazji postanowiłem odgrzebać wspomnienia z 2015 roku i pokazać światu kilka ujęć z wycieczki do Wolsztyna, gdzie zwiedzałem starą zabytkową parowozownię. Było to 2 maja.

Parowozownia Wolsztyn to zabytkowy obiekt zlokalizowana w Wolsztynie w województwie wielkopolskim. Parowozownia jest ostatnim obiektem w Europie, gdzie parowozy wykorzystuje się do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich!

Historia

Do obsługi nowo powstałych pod koniec XIX wieku linii kolejowych w Wolsztynie wybudowano sieć obiektów stacyjnych oraz zaplecze dla parowozów. W skład parowozowni wchodziły: stolarnia, magazynki warsztat ślusarski, szatnia i umywalnia. Parowozownia wolsztyńska obsługiwała głównie odcinki lokalne. W 1909 roku parowozownię powiększono do ośmiu stanowisk. Stacjonowały tutaj dwa parowozy serii pruskiej T3 oraz pruskie parowozy T93.

Po II wojnie światowej nastąpił rozkwit ruchu towarowego. W początku lat pięćdziesiątych zakres pracy parowozowni powiększył się o obsługę pociągów tranzytowych z Leszna Grzybowa do Gubina. W związku z tym wprowadzone zostają parowozy towarowe serii Ty2 oraz do pociągów osobowych OKi2. W 1976 roku parowozownię w Wolsztynie przemianowano na parowozownię I klasy.

W 1991 roku decyzją Zachodniej DOKP w Poznaniu jednostka została przemianowana na Parowozownię Wolsztyn, ponieważ od początku stacjonowały tu tylko lokomotywy parowe. W tym samym roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników kolei pierwsza Parada Parowozów. Zainteresowanie spowodowało, że w kolejnym roku zorganizowano dwie dodatkowe parady.

Na bazie ogromnej popularności parowozów w maju 2007 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Celem stowarzyszenia jest ochrona parowozowni oraz zabytkowego taboru kolejowego.

Impreza „Święto Kolejarza” 2017

Początek: 25 Listopad 2017 o godzinie 11:00 w Parowozowni Skierniewice (ul. Łowicka 1). Z kolei w sobotę 26 listopada parowozownia zostanie udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem o godz. 11.00 i 12.00. Wstęp wolny!

Skierniewicka parowozownia została zbudowana w 1845 roku wraz z linią kolejową z Warszawy. W 1861 roku w parowozowni zamontowana została obrotnica. W 1879 roku lokomotywownia została rozbudowana do 24 stanowisk. Podczas pierwszej wojny światowej rozkazem generała Ludendorffa budynki zostały zniszczone. Podczas drugiej wojny światowej obiekt rozbudowano, wzniesiono nowe budynki w stylu modernistycznym. W Skierniewicach stacjonowały parowozy towarowe Ty1 oraz lokomotywy Pd5 wykorzystywane do lokalnego ruchu osobowego. Po wojnie parowozownia została zdegradowana do II klasy.

W 1970 roku do Skierniewic została oddelegowana lokomotywa spalinowa. Lokomotywy elektryczne stacjonowały w Skierniewicach od połowy 1987 roku. W 1989 roku zakończono stacjonowanie parowozów, a budynki z czasem zamknięto.

Na terenie obiektu zgromadzono kolejowe eksponaty zabytkowe pozyskane przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. W 1994 roku zespół parowozowni został wpisany do rejestru zabytków, a w roku 2002 przeszedł na własność PSMK.


Media

Relacja z parady parowozów w Wolsztynie, 2 maja 2015 r.
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • Bieszczady-1.jpg
  • Slupsk-1.jpg
  • tatry-03.jpg
  • wienna-1.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • Swieradow-1.jpg
  • wienna-2.jpg
  • Darlowo-1.jpg
  • slawno.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności