18-01-2018

#018 - Mierzeja Wiślana w mniej niż 2 minuty

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Zamek z piasku na plaży w Krynicy Morskiej
Fot. Sebastian (Wilkołak)

Krótki film z serii "mniej niż dwie minuty". Tym razem - weekendowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną.

Z racji podróży przez Elbląg uważałem, że krótki odcinek Mierzei Wiślanej jest w województwie warmińsko-mazurskim, a to nadal Pomorskie. 

Krynica Morska to jedno z najmniejszych miast w Polsce. Zarówno ze względu na liczbę ludności (1335 osób) oraz powierzchni (116 km2).

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków "Zalew Wiślany".

Krynica Morska

Miasto powstała w czasach pogańskich, zanim jeszcze Krzyżacy na dobre podbili ten rejon. Pierwotna nazwa słowiańska to Łeb, następnie tłumaczona na polski jako Lipa. Po zniemczeniu okolicy i osadzeniu ludności niemieckiej przyjmuje nazwę Liep. Nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Historia

Po 1309 roku Zakon Krzyżacki przyłącza Lipę w skład Komturii Elbląskiej. Pod nazwą Kahlberg pierwszy raz wzmiankowana w roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Od 1466 mieścina należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga.

Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.

Od 1973 roku, Krynica stała się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska.


Media

Mierzeja Wiślana w mniej niż dwie minuty
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • morze-zima.jpg
  • bratyslawa.jpg
  • kamerka-1.jpg
  • Mielno-1.jpg
  • sciezka-koronami-1.jpg
  • tatry-01.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • Selfie-1.jpg
  • wawa-wojtek.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności