#18 - Mierzeja Wiślana w mniej niż 2 minuty

Krynica Morska, Polska

Krótki film z serii "mniej niż dwie minuty". Tym razem - weekendowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną.

foto: Plaża w Krynicy Morskiej | autor: Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)    Cz, 18-01-2018    Fantastyczne podróże

Z racji podróży przez Elbląg uważałem, że krótki odcinek Mierzei Wiślanej jest w województwie warmińsko-mazurskim, a to nadal Pomorskie. 

Krynica Morska to jedno z najmniejszych miast w Polsce. Zarówno ze względu na liczbę ludności (1335 osób) oraz powierzchni (116 km2).

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków "Zalew Wiślany".

Krynica Morska

Miasto powstała w czasach pogańskich, zanim jeszcze Krzyżacy na dobre podbili ten rejon. Pierwotna nazwa słowiańska to Łeb, następnie tłumaczona na polski jako Lipa. Po zniemczeniu okolicy i osadzeniu ludności niemieckiej przyjmuje nazwę Liep. Nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Historia

Po 1309 roku Zakon Krzyżacki przyłącza Lipę w skład Komturii Elbląskiej. Pod nazwą Kahlberg pierwszy raz wzmiankowana w roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Od 1466 mieścina należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga.

Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.

Od 1973 roku, Krynica stała się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska.

Udostępnij

Film wideo

Mierzeja Wiślana w mniej niż dwie minuty | Spoiled Lizard Productions

Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.

W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)

W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Obejrzyj film do tego artykułu:

#18 - Mierzeja Wiślana w mniej niż 2 minuty

Krótki film z serii "mniej niż dwie minuty". Tym razem - weekendowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną.

Krynica Morska na mapie

Zapisz się na Newsletter

Podsyłamy, gdy pojawi się nowy tekst lub film.
Nie spamujemy, mailing wysyłamy nie częściej niż raz w tygodniu.