#18 - Mierzeja Wiślana w mniej niż 2 minuty

Polska

Krótki film z serii "mniej niż dwie minuty". Tym razem - weekendowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną.

foto: Plaża w Krynicy Morskiej | autor: Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)    Cz, 18-01-2018    Fantastyczne podróże
Mierzeja Wiślana w mniej niż dwie minuty
Spoiled Lizard Productions

Z racji podróży przez Elbląg uważałem, że krótki odcinek Mierzei Wiślanej jest w województwie warmińsko-mazurskim, a to nadal Pomorskie. 

Krynica Morska to jedno z najmniejszych miast w Polsce. Zarówno ze względu na liczbę ludności (1335 osób) oraz powierzchni (116 km2).

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków "Zalew Wiślany".

Krynica Morska

Miasto powstała w czasach pogańskich, zanim jeszcze Krzyżacy na dobre podbili ten rejon. Pierwotna nazwa słowiańska to Łeb, następnie tłumaczona na polski jako Lipa. Po zniemczeniu okolicy i osadzeniu ludności niemieckiej przyjmuje nazwę Liep. Nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Historia

Po 1309 roku Zakon Krzyżacki przyłącza Lipę w skład Komturii Elbląskiej. Pod nazwą Kahlberg pierwszy raz wzmiankowana w roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Od 1466 mieścina należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga.

Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.

Od 1973 roku, Krynica stała się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska.

Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.

W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)

W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Obejrzyj film do tego artykułu:

#18 - Mierzeja Wiślana w mniej niż 2 minuty

Krótki film z serii "mniej niż dwie minuty". Tym razem - weekendowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną.

Krynica Morska na mapie

Wesprzyj nas!

Zapisz się na Newsletter

Podsyłamy, gdy pojawi się nowy tekst lub film.
Nie spamujemy, mailing wysyłamy nie częściej niż raz w tygodniu.