Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Wt, 08-09-2015
Fantastyczne podróże
Fantastyczne podróże #001 Część 1 - Indonezja, wyspa Java | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Reportaż z Indonezji składa się z paru naprędce skręconych amatorsko (jak cały ten materiał) wypowiedzi dotyczących otoczenia. To była moja pierwsza wycieczka do Azji, dlatego rejestrowałem wszystko co się dało (miałem kilka kart pamięci ze sobą – na wszelki wypadek).

Z zebranego materiału udało mi się wyłuskać parę zdań na temat zagadnień, które opisuję poniżej:

Borobudur (Świątynia-wzgórze)

Czym jest sławne Borobudur chyba każdy wie. Przytoczę za Wikipedią, że jest to „buddyjska świątynia w pobliżu miasta Magelang na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu, powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy na Jawie panowała zhinduizowana dynastia Śailendrów”. Czyli budowana około 100 lat potężna budowla, która przetrwała do dzisiaj w stanie nienaruszonym!

DSCF7056

Świątynia buddyjska została wzniesiona na bazie mniejszego zamierzenia architektonicznego poświęconego Śiwie. Borobudur jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie. W 1991 roku kompleks świątynny Borobudur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pochodzenie nazwy Borobudur nie jest do końca znane. Możliwe, że jej nazwa została przejęta od nazwy pobliskiej wsi, wzgórza lub też nazwy sanktuarium jednej z buddyjskich sekt.

Nadmienić należy, że zbudowana na modłę piramidy świątynia dostępna jest do zwiedzania. Turyści mogą wejść na sam szczyt po bardzo wysokich schodach, albo przejść się na niższych tarasach.

Piramidalna konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata. Ma budowę tarasową, na pięciu czworobocznych tarasach dolnych znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy i dżataki. Na trzech górnych tarasach kolistych mieszczą się 72 dagoby (przypominające dzwony), zaś w każdej z nich (poza jedną) znajduje się figura Buddy. Całość wieńczy większa od innych dagoba. Bok najniższego tarasu ma 111 metrów długości, całość zaś wysokość 35 m. Obejście jej dokoła, w zależności od tarasu zajmuje od 20 do 40 minut.

Budowla nie posiada pomieszczeń wewnętrznych, przeznaczona jest do rytualnej pielgrzymki, na trasie której rozmieszczone są płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy o łącznej długości około 6 km. Jest to ponad 2000 reliefów.

Jeden z pomników Buddy w pozie medytacyjnej jest uważany za przynoszący szczęście. Lokalni przewodnicy mówią, że jeśli kobieta dotknie pięty Buddy, a mężczyzna jego palca, będzie im towarzyszyć szczęście.

Yogyakarta

Jeśli Borobudur, to trzeba również zobaczyć stare miasto Yogyakarta, nazywane potocznie Yogya. Jest to miasto w Indonezji w środkowej części Jawy u podnóża wulkanu Merapi. Miasto stanowi starą (tymczasową) stolicę Indonezji, można je porównać do polskiego Krakowa.

Do 1755 r. miasto należało do sułtanatu Mataram, po jego podziale powstał m.in. sułtanat Yogyakarta, który później stał się protektoratem holenderskim. W czasie II wojny światowej pod okupacją japońską, w latach 1946-1950 pełniło czasowo funkcję stolicy Indonezji, gdyż Batawia była okupowana przez Holandię. 27 maja 2006 miasto ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,2 stopnia w skali Richtera.

W pobliżu miasta znajduje się również inna ciekawa świątynia - jeden z najważniejszych zabytków Indonezji - Prambanan.

WP 20150908 16 45 43 Pro

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 92%

Plusy
  • Ogromna świątynia
  • Dużo do zwiedzania
  • Niezapomniane wrażenia
  • Przy okazji zwiedzasz Yogię
Minusy
  • Bilet droższy dla obcokrajowców
  • Natarczywi sprzedawcy
  • Dojazd z miasta tylko taksówką
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
95%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Jak najłatwiej dojechać do Borobudur
Zobacz podobne
Jordania - 827 m n.p.m.
Muzeum Archeologiczne w Cytadeli w Ammanie
Kuchnie świata: Filipiny
Taal, Filipiny - 183 m n.p.m.
Wulkan Taal: dwa miesiące przed wybuchem
Transport na Filipinach
Bohol, Filipiny - 402 m n.p.m.
Bohol - tajemnicza wyspa i jej atrakcje
Filipiny - 11 m n.p.m.
Muzeum Jose Rizala w Forcie Santiago
Panglao, Filipiny - 25 m n.p.m.
Panglao
Cebu, Filipiny - 31 m n.p.m.
Szlak Magellana

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal