Dwa tygodnie z bagażem podręcznym. Jak spakować się w bagaż podręczny na 2 tygodnie: praktyczne porady na podstawie naszej podróży na Filipiny
Opis Dwa tygodnie z bagażem podręcznym

Wyszukiwarka treści

Dwa tygodnie z bagażem podręcznym
     
      sobota, 04-01-2020 r.

Dwa tygodnie z bagażem podręcznym

Wilkołak z całym ekwipunkiem w plecaku o pojemności ok 45 litrów | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Jak spakować się w bagaż podręczny na 2 tygodnie: praktyczne porady na podstawie naszej podróży na Filipiny

Często zadawaliście sobie pytanie “czy potrzebuję wszędzie jeździć z dużą walizką lub nosić na plecach 20-kilogramowy bagaż”? Odpowiedź brzmi: nie.

Uważasz, że film "Poradnik pakowania - radzimy jak spakować się do bagażu podręcznego na ponad dwa tygodnie" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

I nie dotyczy to tylko krótkich kilkudniowych wycieczek. Spakowaliśmy się w bagaż podręczny i polecieliśmy na drugi koniec świata na ponad dwa tygodnie. Oto nasz praktyczny poradnik.

Inspiracją do napisania tego tekstu był nasz wyjazd do Azji na przełomie października i listopada 2019 roku. Urlop chcieliśmy spędzić bardzo aktywnie, często zmieniając lokalizację. Z uwagi na wiele lotów, które odbyliśmy m.in. na Filipinach, chcieliśmy ograniczyć koszty. W tym celu dokonaliśmy jednego zasadniczego cięcia - zrezygnowaliśmy z bagażu rejestrowanego.

Zastanówmy się, czy to wszystko, co zwykle bierzemy będzie nam potrzebne? Czy możemy zrezygnować z części rzeczy, których nie będziemy używać, a zabieramy je dla bezpieczeństwa. Być może da się je zastąpić kupując na miejscu? Analizując te i inne pytania doszliśmy do wniosku, że odzież i kosmetyki są tutaj kluczowe, ponieważ zajmują najwięcej miejsca w plecaku. 

Z uwagi na nieprzyjazne dla pieszych miasta i prowincję większości krajów Azji, w tym wysokie krawężniki (poważnie, niektóre sięgają 30 cm!), wąskie krawężniki (czasem o szerokości zaledwie 50 cm!) oraz podłoże, które nie sprawdza się w zetknięciu z kółkami walizek (nierówne, dziurawe lub wysypane kamykami chodniki) zdecydowaliśmy, że najlepszym wyjściem jest spakować się do plecaków. I była to najlepsza decyzja!

Bagaż: co jest dozwolone w większości linii lotniczych, ale boisz się zapytać

Często słyszymy pytanie, o wymiary bagażu podręcznego, bo podobno, gdzieś tam, ktoś tam powiedział, że można tylko małą torebkę. Chcemy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości na temat bagażu, dlatego porównujemy poniżej informacje uzyskane od linii lotniczych, które mieliśmy okazję osobiście sprawdzić.

air asia

W Azji wylataliśmy sporo kilometrów tanimi liniami.

Niemal wszystkie azjatyckie linie budżetowe posiadają spójną politykę bagażową

AirAsia, Cebu Pacific, Jetstar Airways, VietJet Air, Scoot pozwalają przewieźć wypchany bagaż podręczny mieszczący się w schowku nad głowami, a dodatkowo zabrać jeden mniejszy bagaż, który schowamy pod siedzeniem przed nami. Wymiary głównego bagażu to najczęściej 56x36x23 cm (łączna suma boków 115 cm), natomiast mniejszy bagaż podawany jest w różnych wymiarach, np. 40x30x10 cm (suma 80 cm), 35x20x20 cm (75 cm) lub 30x20x10 cm (60 cm), a ScootJetstar Air w ogóle nie podają wymiarów mniejszego bagażu, tylko zaznaczają, że ma zmieścić się pod fotelem.

Jedynie wymiary bagażu podręcznego określa Thai Lion Air. Według linii ma to być 40x30x20 cm (suma 90 cm), dodatkowo możemy zabrać torbę pod siedzenie, a całość może ważyć łącznie 15 kg. Podczas lotu Thai Lion Air Krabi-Bangkok dostaliśmy w cenie bagaż rejestrowany i nasz plecak powędrował do luku, dlatego też nie mieliśmy okazji sprawdzić jak działa ten przepis w praktyce. 

Przewoźnik

Główny bagaż

Dodatkowy bagaż

Maks. waga

AirAsia

56x36x23 cm

40x30x10 cm

10 kg

Cebu Pacific

56x36x23 cm

35x20x10 cm

10 kg

Jetstar Airways

56x36x23 cm

nie podano

10 kg

VietJet Air

56x36x23 cm

30x20x10 cm

15 kg

Scoot

54x36x23 cm

nie podano

10 kg

Thai Lion Air

40x30x20 cm

nie podano

15 kg

Podczas wszystkich podróży tylko raz widzieliśmy, aby AirAsia ważyła bagaże przed wejściem do strefy bezcłowej (i to nie był nasz lot). Poza tym nikt nam nie ważył bagażu i nie sprawdzał wymiarów plecaków, co nie znaczy, że sami nie dbaliśmy o zalecaną wagę.

Azjaci podróżujący na lokalnych liniach, jako bagaż podręczny często wozili z sobą oklejone taśmą kartony lub duże torby, czy wręcz foliowe reklamówki (!), które już na oko przekraczały wymiary i nikt im nie zwracał uwagi!

baggage lp

Dozwolone w AirAsia wymiary bagaży są najpopularniejsze wśród tańszych przewoźników | źródło: airasia.com.

W co się spakowaliśmy?

Posiadając doświadczenie wielu podróży samolotami, koleją, stopem czy na piechotę, udało nam się wypracować optymalny pomysł na bagaż, który nadal udoskonalamy. W 2019 roku na Filipiny zabraliśmy plecaki, jako główny bagaż podręczny, a do tego worek ze ściągaczem. O ile plecaki sprawdziły się doskonale, to worki zawiodły nas z uwagi na jedną wspólną komorę, która po wypchaniu dokumentami, akcesoriami i sprzętem stała się czarną dziurą, z której trudno było coś szybko wyciągnąć. 

Nasze plecaki

Wiking zabrał ze sobą plecak o wymiarach 40x30x20 cm (suma 90 cm), o pojemności około 35 litrów, waga nie przekracza 0,3 kg. Plecak posiada główną komorę z otwarciem typu U, w niej znajdują się trzy mniejsze kieszenie. Na zewnątrz dwie kieszenie z przodu i po jednej na każdym boku. Tył plecaka i paski wypełnione pianką.

Wilkołak zabrał ze sobą większy plecak, którego wymiary były zbliżone do limitu głównego bagażu podręcznego w liniach budżetowych - 54x28x17 cm (suma 99 cm), o pojemności 48 litrów i wadze ok 0,8 kg. Plecak posiada obszerną komorę z jedną podłużną kieszenią. Na zewnątrz kieszeń zapinana pionowo oraz w narzucie na górze plecaka dodatkowa kieszeń. Po bokach kieszenie z siatki. Przy pasie biodrowym jedna dodatkowa kieszonka. Na piersi pasek stabilizujący. Plecy z oddychającą wyściółką z siatki. Plecak przygotowany na zamontowanie systemu nawadniania. Posiada przeciwdeszczowy pokrowiec.

Polecamy kupić plecak zbliżony wymiarami do 40x30x20 cm, ale bez wewnętrznego stelaża, aby można było ścisnąć go do mniejszych rozmiarów. W ten sposób bez problemu zmieści się do skrzynki testowej na lotnisku.

W sieci znajdziecie miliony poradników jak spakować się na weekend, ale mało kto próbuje tej sztuczki w odniesieniu do tygodnia… albo dwóch… albo więcej. Czujemy się zatem kompetentni, aby opowiedzieć Wam o naszych doświadczeniach. Opracowaliśmy specjalną strategię, którą można ująć w trzech krokach: 

1. Praktycznie - mniej ciuchów niż dni

Pakujemy tylko tyle ciuchów, ile będzie nam potrzebnych do połowy wyjazdu. Dlaczego? W Azji usługi pralnicze są bardzo tanie. W dużych miastach ceny mogą być wyższe, a kolejki dłuższe. Wyjątkiem będą oczywiście pralnie samoobsługowe, ale po co się męczyć, jak ktoś zrobi to za ciebie? 

Nasze rozwiązanie:

  • Wojtek zabrał ciuchy na pół wyjazdu i prał je na miejscu. Pranie było do odbioru następnego dnia (również wyprasowane i ładnie złożone). Kosztowało 150 Peso (ok. 11 zł) za 3 kg.
  • Sebastian - odzież stanowiły ciuchy starsze, zużyte, rozciągnięte. W związku z tym większość zostawił na miejscu. W związku z zaoszczędzonym miejscem można było zabrać coś z powrotem. 

Zaplanuj wyjazd tak, aby w połowie znaleźć się na turystycznej prowincji. Tam bez problemu znajdziesz pralnię za przysłowiowe grosze, gdzie profesjonalnie wypiorą i wyprasują twoje ciuchy!

sebek plecak 3

Podczas zwiedzania Pasay City, przedmieścia Manili. Z plecakiem przeszliśmy ok 2 km w drodze do naszego hotelu.

2. Minimalnie - zabieramy tylko to, co naprawdę potrzebne

Najlepiej zabrać tylko to, co potrzebujemy. Jak zatem określić, co będzie nam potrzebne? Nic trudnego - po prostu zmieńcie podejście. Większość ludzi uważa, że jadąc do Azji jedzie do krajów Trzeciego Świata, a tam nic nie ma. Rejon Azji Południowo-Wschodniej jest w taki sposób określany, tylko czy kiedykolwiek zadaliśmy sobie pytanie co to w ogóle znaczy i skąd wzięło się to krzywdzące określenie? 

Trzeci Świat - powstałe w okresie zimnej wojny określenie grupy państw nienależących ani do bloku zachodniego, w którym dominował kapitalizm, ani do bloku wschodniego, gdzie dominował ustrój socjalistyczny.
Obecnie osoby używające pojęcia Trzeci Świat najczęściej nazywają tak kraje o niskim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego, czyli zwyczajnie słabo rozwiniętych.

Czy kraje Azji nadal są biedniejsze od nas, to temat na zupełnie inny artykuł, ale pod względem dostępności dóbr jak na razie żadne z państw w Azji, które widzieliśmy, nie odbiega od tego co widzimy w Polsce. Zakupy żywności, odzieży czy elektroniki nie są niczym ograniczone, a produkty w wielu przypadkach pochodzą od tych samych producentów, co obecne na terenie Unii Europejskiej koncerny. Zatem w sklepach dostaniemy to samo co u nas, z tą różnicą, że może być nawet dużo taniej - zwłaszcza w miejscach nieturystycznych. Wyjątkiem może być alkohol w krajach muzułmańskich, a także spożywka w krajach wysoko rozwiniętych, np. w Singapurze, gdzie ceny (chyba wszystkiego) mogą być znacznie wyższe niż w Polsce. 

W każdym razie na wyspie Mactan (koło miejsca Marker Magellana) kupiliśmy 2 koszulki (po 7 zł sztuka), na Boholu (Czekoladowe Wgórza) - 1 koszulkę za 9 zł. W Singapurze (Chinatown) kupiliśmy 2 koszulki (po ok. 25 zł sztuka), które uzupełniły naszą garderobę.

Spakowana garderoba

Zestawy ubraniowe

Wiking

Wilkołak

Koszulki

7

10

Koszulki (na ramiączkach)

2

5

Bielizna

12

16

Skarpetki (pary)

12

16

Spodenki krótkie

2

1

Szorty do pływania

1

2

Czapeczka z logo “Wiking i Wilkołak”

1

1

Kominek

1

1

Ręcznik z mikrofibry

1

1

Kurtka dwustronna

1

1

Długie spodnie casual

1

1

Bluza z kapturem i długim rękawem

1

-

Obuwie codzienne

1

1

Obuwie do wody

1

1

Problem zaczyna się, gdy musimy spakować rzeczy w płynie, jak np. kosmetyki, które objęte są ścisłymi regulacjami. Sposób na to jest bardzo prosty.

Nasze rozwiązane: do samolotu w bagażu podręcznym można zabrać łącznie 1 litr płynów zapakowany w woreczku. Pojedyncze pojemniki mogą mieć maksymalnie 100 ml, co daje dziesięć sztuk różnych kosmetyków i płynów na osobę, dlatego możliwości są nieograniczone. Jeśli nie znaleźliśmy oryginalnie zapakowanych kosmetyków w takich ilościach, to pozostałe pakowaliśmy w specjalne butelki do 100 ml (kupione w drogerii) i przelaliśmy tam pozostałe chemikalia.

Kosmetyczka/apteczka

Wiking

Wilkołak

Krem do twarzy (opakowania po 50 ml)

1

1

Krem do opalania 30 (100 ml)1

1

Chusteczki nawilżające(opakowania po 20 szt.)2

2

2

Składana szczoteczka do zębów3

1

1

Pasta do zębów (50 ml)4

1

Nakładki na sedes (opakowania po 10 szt.)5

2

Fafkulce (50 ml)6

1

1

Żel do włosów (100 ml)7

1

-

Żel antybakteryjny (50 ml)8

1

Leki10 - Aspiryna musująca9

1 listek

Leki - Rennie

2 listki

Leki - Ulgix

1 listek

Leki - Laremid

2 listki

Leki - Paracetamol

2 listki

1. Zakładaliśmy, że krem kupimy na miejscu, ale na równiku, po 2 dniach byliśmy już opaleni i dokupiliśmy w aptece After Sun (120 ml). Nikt się nie czepiał w samolocie wielkości opakowania. 
2. Nawilżane chusteczki są bardzo przydatne. Pozwalają odświeżyć twarz oraz szybko umyć ręce. 
3. Składane szczoteczki to bardzo fajny bajer. Polecamy!
4. Wzięliśmy jedną pastę zakładając, że dokupimy więcej na miejscu, ale jedna wystarczyła.
5. Nakładki na sedes są bardzo przydatne!
6. Chodzi o sztyft z kulką w plastikowym aplikatorze. 
7. Wiking dbał o swoją grzywę :)
8. Jedno opakowanie okazało się wystarczające - bardzo wydajny żel kupiony w Lidlu ;)
9. Aspiryna musująca świetnie koi ból spalonej na słońcu skóry, a ta na równiku jara się jak pochodnia...
10. Leki zabraliśmy w listkach. Nikt nie sprawdzał. 

wojtek selfie

Worki sprawdziły się do pewnego stopnia - pozwalały zabrać niewiele rzeczy na krótkie wycieczki. Jednak w środku wszystko się miesza i obija.

Sprzęt i inne bajerki

Akcesoria i inne

Wiking

Wilkołak

Kamera sportowa i akcesoria

-

1

Smartfon + ładowarka

1

1

Powerbank

-

1

Lustrzanka + karty pamięci

1

-

Gimbal do smartfona

-

1

Książka (niestety nieprzeczytana) 

-

1

Jak widać nie mieliśmy laptopów, tabletów i innych bajerów do edycji. Wszystko robiliśmy na smartfonach. W Singapurze i Kuala Lumpur korzystaliśmy z lokalnego WiFi, a na Filipinach kupiliśmy kartę SIM i dwa doładowania.

wojtek plecak 4

Wojtek na tyle przyzwyczaił się do plecaka, że często zabierał go zamiast worka.

3. Kompaktowo - zwijamy i ściskamy

W bitwie na pojemność plecaki wygrywają z walizkami. Dodatkowo niektóre mają ekspander, aby je powiększyć, ale nawet wtedy lepiej nie przekraczać wyznaczonych przez linie lotnicze wymiarów bagaży. Jak zatem spakować więcej? Wystarczy poświęcić jeden wieczór na rozwiązanie tego problemu.

Przygotujcie ciuchy, które chcecie zabrać - koszulki, spodenki, bielizna i skarpetki, a następnie… zrolujcie. 

Nasze rozwiązanie: koszulki zwijajcie w ruloniki i spinajcie gumką. Bieliznę podobnie, a dokładnie zwinięta para skarpetek zajmuje naprawdę niewiele miejsca. To samo można zrobić z długimi spodniami i kurtką, które potrzebne będą, aby dotrzeć do lotniska Okęcie w chłodne październikowe i listopadowe dni. Jeśli ciuchy po rozwinięciu będą pogniecione, poproście w hotelu o żelazko. Każdy ma je na wyposażeniu w recepcji. 

wojtek plecak 3

Plecaki towarzyszyły nam podczas zwiedzania Manili, Pasay City, Cebu i Singapuru.

Szanse, jakie daje tego typu pakowanie:

Spełniając powyższe trzy warunki dacie sobie szansę na bezproblemowe zwiedzanie. Lekkie plecaki pomogły nam zaoszczędzić sporo kasy na hotele czy przechowalnie bagażu. Oczywiście można próbować w hotelu zostawić bagaż - i często obsługa się na to zgadza, ale nie jest to wliczone w cenę noclegu. Skorzystaliśmy z takiej opcji tylko raz - dogadaliśmy się z właścicielem apartamentu w Tagaytay na przechowanie bagażu, do czasu aż wrócimy, w ten sposób zaoszczędziliśmy trochę kasy - dziękujemy ;)

Od zwiedzania najstarszej części Manili, praktycznie każda wycieczka w miasto wiązała się z zabraniem plecaków. Było to jednak zwiedzanie bezproblemowe. Oba plecaki były w początkowej fazie podróży wypchane, ale nigdzie nie kazali nam ich zostawiać, nawet w Muzeum Jose Rizala w Forcie Santiago.

Z plecakiem daliśmy radę zwiedzać bardzo długo. Nie mieliśmy trudności z przemieszczaniem się ok 6-7 godzin (robiliśmy przerwy na posiłki i odpoczynek). Choć plecak Wilkołaka wyglądał na większy, to jednak jego waga nie przekraczała 7-8 kg, a przed lotami część ciuchów była przeładowywana do worka. Plecak Wikinga nawet wypchany po brzegi nie ważył więcej niż 5,5 kg. 

cebu hat

Wyjazd do Azji wyłącznie z bagażem podręcznym to była najlepsza decyzja podróżnicza 2019.

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 12-02-2024 r.

Procedury na lotniskach, czyli jak zrobić drinka w samolocie

Singapur

Sytuacja w Singapurze jest trudna, ale nie beznadziejna. W sklepach wolnocłowych kupimy alkohol z pakowaniem do woreczka. Niestety, nie kupicie nigdzie napojów gazowanych lub jakichkolwiek, które zapakują nam w folię do samolotu. Zostaje zatem zakup takowych na pokładzie lub w przypadku większych linii lotniczych - darmowa dolewka z baru.
Podczas kontroli bagażu na ostatnim etapie sprawdzają worki z alkoholem i paragony!
Na lotnisku Changi bez problemu kontrolę przejdziecie z plastikową butelką. Można ją napełnić wodą jeszcze przed wejściem na pokład samolotu.

Kuala Lumpur

Na lotnisku Kuala Lumpur w terminalu KLIA2 można zakupić zarówno alkohol jak i napoje gazowane do woreczka. Tego drugiego trzeba się naszukać, ale są sklepy, gdzie zapakują pepsi 0,5l do specjalnego worka, który przejdzie kontrolę bagażową. 
Szukaliśmy bardzo długo i znaleźliśmy w części lotniska zwanej “satelitą”. Można tam dojść z głównej hali poprzez długi “Sky Bridge”, a następnie zjechać na dolny poziom i tam poszukać kiosku ze wszystkim (gazety, książki, pamiątki, napoje itp). Po wejściu do samolotu możecie z powodzeniem rozpakować gifty i wymieszać napoje wg uznania. Enjoy your flight!
W KLIA2 sprawdzają, czy folia z butelką jest prawidłowo zaklejona!
Na lotnisku bez problemu przejdziecie odprawę celną z pustą butelką, którą można napełnić wodą ze specjalnych nalewaków. 

Filipiny

Temat szeroki jak rzeka. Na Filipinach lataliśmy w sumie trzy razy. Na każdym lotnisku znajdowały się sklepy z alkoholem - nawet na prowincjonalnym Tagbilaran (TAG) można było kupić alko każdej wielkości. Podobnie jak w Singapurze nie udało nam się znaleźć sklepu, który zapakował napoje gazowane do worka.
Istnieją szanse na to, że na lotnisku w Manili także można zakupić gazowane napoje, z uwagi na jego wielkość.
Na lotniskach Tagbilaran (TAG) i Clark International (CRK) sklepów jest kilka i tylko alkohol można zapakować do woreczka.

Przydatne informacje

Poradnik praktyczny

Co drukować, a czego nie trzeba?

Udając się w drogę wydrukowaliśmy wszystkie potwierdzenie zakupienia biletów i bookingów - na wszelki wypadek mieliśmy je w dwóch kopiach, ale i tak głównie przydały się w Singapurze (gdzie standardowo chcą wszystko wiedzieć na temat dalszej podróży). 
Wydrukowaliśmy listę wszystkich hoteli i ich adresy zgodnie z kolejnością odwiedzania, jak i również mapy dojazdu do hoteli w większych metropoliach (dzięki Google Maps).
Wydrukowaliśmy ubezpieczenie.
Wszystkie odprawy dokonywaliśmy przez smartfona. W przypadku lotów AirAsia i Jetstar drukowaliśmy bilety w automatach na lotnisku, w Cebu Pacific wystarczyło podać paszport przy stanowisku bagażowym i drukowali bilet za nas. 
Na obu smartfonach mieliśmy zainstalowane apki z Booking.com i pośredników lotniczych, w których na bieżąco sprawdzaliśmy wszelkie informacje o rezerwacjach.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę...

Zabierajcie bagaż taki, który sami możecie łatwo podnieść i przenieść kilkadziesiąt metrów. Ponieważ w wielu miejscach nie znajdziecie windy i ruchomych schodów, a nie zawsze pod ręką będzie ktoś, kto wam pomoże przenieść bagaż. Może się to okazać kluczowe np. podczas wnoszenia ciężkiej walizki na peron bez windy, gdy pociąg właśnie odjeżdża - to dotyczy również Polski.

Lecąc do Azji i planując podróż po kraju nie tylko samolotem i taksówką, zrezygnujcie z walizki, która może okazać się kulą u nogi. Poza dużymi metropoliami Azji nie wszędzie znajdziecie chodniki, po których można spokojnie toczyć kółeczka. Właściwie, to chodników będzie jak na lekarstwo, a od ciągnięcia walizki po nierównym terenie możecie nabawić się problemów ze stawami - true story!

Spodnie, spodenki i kieszenie na zamek

Jeśli planujecie przemieszczać się w miejscach, gdzie panuje duży ruch, to załatwcie spodnie z głębokimi przednimi kieszeniami - najlepiej zapinanymi na zamek. Takie spodnie kupicie wszędzie i niekoniecznie dresowe. Większość zawartości portfela zostawcie w domu - nie przydadzą się karty lojalnościowe, dowód osobisty, polski bilon i banknoty. Ograniczcie ilość kart płatniczych do maksymalnie dwóch. Wtedy portfel zmieści się do przedniej kieszeni i będziecie mieć go zawsze na oku. Przez większość podróży nosiliśmy przy sobie w ten sposób zarówno portfel jak i paszport. 

Uważajcie na baterie

Należy pamiętać, że jest lista rzeczy niepożądanych w samolotach. To nie tylko broń i materiały łatwopalne - dlatego na wszelki wypadek unikaliśmy kosmetyków w metalowej puszce z emblematem “łatwopalne”. Są też inne przedmioty, które muszą spełniać pewne wymagania. 
Wiele linii lotniczych posiada limity na baterie przewożone w bagażu podręcznym, w tym również Ryanair, Wizzair i LOT. Dopuszczalne są baterie o pojemności do 100 Wh. Powyżej tej wielkości trzeba zgłosić chęć przewozu takiej baterii.
Jak wyliczyłem nasz główny powerbank o pojemności 20000 mAh x 3.7v to 74 Wh. Okazuje się, że miara Wh jest tu decydująca i lepiej, żeby była na powerbanku wypisana (w celu łatwej identyfikacji urządzenia), ponieważ wszystkie linie lotnicze posiadają zapis w regulaminie o dopuszczalnej wielkości ustalonej na 100 Wh. 
Podczas podróży po Azji (Singapur, Malezja, Tajlandia i Filipiny) ani razu nie sprawdzali naszego powerbanku, ale lepiej dmuchać na zimne. 
Pamiętajcie, że powerbank oraz inne urządzenia z baterią można przewozić tylko w bagażu podręcznym. W przypadku przewożenia w bagażu rejestrowanym (w luku bagażowym) może zostać naliczona kara i konfiskata urządzenia. 

Galeria
CXVemNwZm3E
Polecane tematy
Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.

Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.