09-10-2017

Karkonosze - spacer ścieżką w koronach drzew

Autor: Sebastian (Wilkołak)

W pierwszy ciepły dzień października wybraliśmy się do Czech aby podziwiać krajobrazy u podnóża Karkonoszy na całkiem nowej ścieżce w koronach drzew.

Ścieżka została otwarta 2 lipca 2017 r. W Polsce na próżno szukać takich atrakcji jak punkty widokowe w koronach drzew, na szczytach gór, czy po prostu kładek, które pozwalaną turystom bezproblemowo podejść wysoko, aby nacieszyć się widokiem. Nie, żebym szedł na łatwiznę – wyznaję zasadę, że chodzenie po górach ma wycisnąć z człowieka siódme poty, ale nie bądźmy samolubni. Kładki takie jak „Stezka korunami stromů Krkonoše” ma wielką zaletę – pozwala cieszyć się tym widokiem osobom niepełnosprawnym, rodzinom z dzieckiem, osobom starszym czy matkom w ciąży.

Ścieżka nie posiada oficjalnej polskiej nazwy, zatem trzeba posiłkować się czeską lub angielską - The Timber Trail. W oficjalnym folderze reklamowym widnieje tylko tytuł „Od korzeni po korony drzew”. Osobie, która go tłumaczyła, tylko wydaje się, że zna język polski, ale oczywiście wielki szacunek za pomysł i próbę. Niestety już cała ekspozycja na ścieżce, oznaczenia wskaźników na szczycie czy też opisy podziemnej ekspozycji są tylko po czesku i angielsku.

Jeśli wybieracie się na ścieżkę to musicie poszukać mieściny Jańskie Łaźnie, która znajduje się u stóp Karkonoszy. Miejsce bardzo znane, gdyż tutaj można wjechać kolejką gondolową w góry, a ponadto znajdują się tutaj różne źródła termalne.

Jańskie Łaźnie (czes. Janské Lázně). Według danych z 2003 r. liczba mieszkańców miasta 880 osób. Według legendy źródła termalne odkryte zostały w 1006 przez rycerza Jana. Założycielem kurortu był natomiast Jan Adolf Schwarzenberg, który wybudował pierwsze sześć budynków zdrojowych w 1677. W 1925 w miejscowości odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, a w 1937 Zimowa Olimpiada Robotnicza.

Tym razem w naszym Dzienniku nie chodzi o to, kto ile przeszedł, ale o to, co takiego zobaczyliśmy. I zdecydowanie warto było się tutaj wybrać, nawet jeśli mieliśmy przejść kilkaset metrów stromą ścieżką. Przy okazji – przy wejściu do ścieżki również znajduje się parking! Nie trzeba wcale parkować pod dolną stacją wyciągu…

Łączna długość ścieżki liczy sobie 2180 metrów, z czego ścieżka nad ziemią ma 885 m długości, a reszta to już zawijasy do nieba. Wieża widokowa ma zaledwie 45,5 m wysokości i co najlepsze w ogóle nie czuć podejścia, gdyż nachylenie trasy to 2-6%, czyli prawie nieodczuwalne. Na górze średnica wieży to aż 40 metrów! Górny pokład wieży znajduje się 826 metrów n.p.m.

Po drodze znajduje się wiele ciekawych informacji o otaczających wieżę drzewach, ponadto kilka stacji zabaw dla dzieci, stanowiska dydaktyczne i oczywiście ciekawa multimedialna wystawa „las pod ziemią” – umieszczona pod wieżą. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób tworzy się gleba, ile wody wchłania? Tego dowiesz się pod powierzchnią wieży.

Po wyjściu ze ścieżki przechodzimy przez sklep z pamiątkami - całkiem fajne gadżety i gry edukacyjne można tam znaleźć. Ponadto jest tak także stołówka :)

Wg mapy turystycznej przejście do wieży i powrót to 2,5 km, co zajęło 47 minut, ale do tego wyniku trzeba dodać lekko 2 km ścieżki i około 90 minut na jej pokonanie i podziwianie okolicy.

Podsumowanie

Dystans: 2.5 km
Szacowany czas: 0:47 h
Suma podejść: 125 m
Suma zejść: 125 m
Najwyższy punkt: Hoffmannova bouda, 788 m n.p.m.
Region: Karkonosze

Dodatkowe koszty

Wstęp na kładkę – 220 CZK (ulgowy – 180 CZK)
Bilet rodzinny – 560 CZK (2+2)
Dzieci do lat 3 – gratis
Koszt jednego zjazdu – 50 CZK

Za wstęp można płacić kartą.


Galeria


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • wroclaw-glowny.jpg
  • morze-zima.jpg
  • Mielno-2.jpg
  • Slupsk-1.jpg
  • tatry-03.jpg
  • tatry-02.jpg
  • sciezka-koronami-1.jpg
  • wawa-wojtek.jpg
  • Darlowo-2.jpg
  • Darlowo-7.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności