17-08-2017

Sławno. Miasto wielu kultur

Autor: Wojtek (Wiking)
Płaskorzeźba przedstawiająca sławieńskich robotników. Na środku herb miasta - przedstawia wspiętego rybogryfa.
Fot. Sebastian Janek

W maju 2017 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wielkim wydarzeniu, jubileuszu 700-lecia Sławna. Z tej okazji na ulicach 13-tysięcznego miasteczka, jak i na placu Wyszyńskiego zorganizowano wiele ciekawych uroczystości.

Sławno. Miasto wielu kultur. Pod takim hasłem władze miasta reklamują Sławno, które oddalone jest od Morza Bałtyckiego o 20 kilometrów.

Jedną z wyjątkowych i znamiennych dla tej rocznicy był historyczny korowód, który przeszedł głównymi ulicami miasta. W marszu wziął udział m.in. Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna  oraz reprezentacje różnych sławieńskich instytucji, w tym przedszkola, szkoły i przedsiębiorstwa miejskie.

Naszą uwagę przykuły stroje osób biorących udział w marszu. Były ubrania, które nosili niegdyś mieszkańcy Sławna. Z zaciekawieniem oglądaliśmy także przemarsz policji konnej i asysty wojskowej.

Na placu Wyszyńskiego przeprowadzono inscenizację nadania praw miejskich, a te miały miejsce 22 maja 1317 roku. Następnie otworzono miasteczko rycerskie. Były rzuty włócznią, dwubój rycerski i warsztaty miecza. Kolejka osób ustawiła się do wybijania okazjonalnych monet. Te wyjątkowe bilony można było zakupić w kolorze złotym lub srebrnym.

Ciekawostką było odtańczenie przez mieszkańców Sławna poloneza. Kilkadziesiąt par zaprezentowało ten reprezentacyjny narodowy taniec.

W drugi dzień jubileuszowych wydarzeń miasta nad Wieprzą mogliśmy wziąć udział w 49. Festiwalu Orkiestr Dętych. To impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz sławieńskich wydarzeń. Miło było posłuchać znane przeboje w orkiestrowych aranżacjach.


Media

700 lecie Sławna
Spoiled Lizard Productions

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Miłośnik chodzenia po górach, dążący do celu, tradycjonalista i typ człowieka wrażliwego.
Spokojny podróżnik, który uwielbia naturę i jej piękne oblicze. Na wielkich przestrzeniach czuje się komfortowo, do tego lubi patrzeć na duże budowle, prawdziwy skyscraper lover :)
W Polsce mieszka w małej miejscowości bardzo blisko morza.

Komentarze

  • morze-sebek.jpg
  • slawno.jpg
  • Mielno-1.jpg
  • gdansk.jpg
  • tatry-03.jpg
  • wroclaw-glowny.jpg
  • Mielno-2.jpg
  • skalne-1.jpg
  • Darlowo-8.jpg
  • Bieszczady-1.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności