Pod koniec letniego urlopu postanowiliśmy wybrać się do Kielc, gdzie mieliśmy zebrać siły przed powrotem w rodzinne strony. Kielce – miasto położone blisko centrum kraju było idealnym miejscem do wyruszenia zarówno na Pomorze jak i Dolny Śląsk. Stolica województwa świętokrzyskiego nas oczarowała.
Do samego przyjazdu nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Co prawda panują niepochlebne opinie o nawiedzających miasto wiatrach, ale jednak udało nam się spotkać z kilkoma pozytywnymi wypowiedziami, dlatego też chcieliśmy sprawdzić na własną rękę jak prezentuje się to słynne wojewódzkie miasto.
Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich. W obrębie miasta ulokowane są pasma Kadzielniańskie i Dymińskie. Przecina je niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Historycznie i kulturowo Kielce leżą w północnej Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Miasto charakteryzuje się znaczną różnicą poziomów – od 260 do 408 m n.p.m.
Legenda miasta
Legenda wiąże powstanie Kielc z Mieszkiem, synem Bolesława Szczodrego. Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego, były nieprzebyte, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony zasnął w trawie. Przyśniło mu się, że został napadnięty przez zbójców. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierzęcia, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem. Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień, z którego woda przywróciła księciu siły, mianowano Silnicą. Osadę nazwano zaś Kiełce – na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów. Nazwa z biegiem czasu przekształciła się w Kielce.
Miasto pełne zabytków
To stare miasto rangi wojewódzkiej posiada liczne zabytki. Nie sposób zwiedzić wszystkie w jeden weekend. Do najważniejszych należą m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, kościół św. Wojciecha, kościół garnizonowy, kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy, rynek z XVIII i XIX-wieczną zabudową, ulica Henryka Sienkiewicza, wytyczona w latach 20-tych XIX w. jako ulica Konstantego.
- Mapa starego miasta Kielc, źródło: wikipedia.org
Góry, parki i szlaki
Góry Świętokrzyskie znajdują się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce i w Europie. Kilkukrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza.
Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.
W granicach administracyjnych Kielc znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu, a także pięć rezerwatów przyrody:
- Rezerwat przyrody Kadzielnia
- Rezerwat przyrody Biesak-Białogon
- Rezerwat przyrody Karczówka
- Rezerwat przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego
- Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego
Jadło i poidło
Oferta gastronomiczna w Kielcach jest ogromna. Lokale z jadłem znajdują się na rynku i w ciągu ulicy Sienkiewicza. My natomiast postanowiliśmy zjeść trochę dalej – przy placu Wolności w Bistro/Cukiernia Zielnik Kielecki. Kawę natomiast wypiliśmy w kawiarni utrzymanej w krakowskim stylu galerio-kawiarni z klimatem "Wesoła Kafka" (płatność tylko gotówką).