W październiku odwiedziliśmy Gdańsk. Być może pogoda nie dopisywała, ale miasto nie straciło przez to nic na swojej urodzie. Poniżej przedstawiamy nasze wrażenia oraz ciekawe spojrzenia na miasto.
Miasto zwiedziliśmy zarówno za dnia, jak i w nocy. Po zmroku oglądaliśmy starówkę, okolice ratusza oraz zrobiliśmy spacer nabrzeżem Motławy. Mieliśmy okazję przejść się nową kładką – Wartkim Mostem, na wysypy Ołowiankę i Spichrzową. Ogromne wrażenie zrobiły na nas zabytki z wieczorową iluminacją.
- Budynek Wielkiej Zbrojowni (Arsenału) w Gdańsku był wznoszony w latach 1600-1609
Za dnia ponownie zwiedziliśmy rynek, ratusz, wąskie i pełne uroku uliczki, a także Teatr Szekspirowski, Pocztę Polską. Ważnym punktem tej wycieczki było oczywiście Muzeum II Wojny Światowej, o którym powstał oddzielny film.
Ponadto zwiedzając Gdańsk za dnia weszliśmy również na wieżę bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku (zwana także bazyliką Mariacką), skąd można podziwiać panoramę Gdańska. Bilet wstępu to tylko 8 zł i na górę trzeba wejść w tradycyjny sposób, ale widok rekompensuje wszystko! Przebywać nawet chwilę na szczycie największego ceglanego budynku w Europie to nie lada wrażenie, Oczywiście obowiązkowo polecamy zwiedzanie wnętrza katedry. Jest ono surowe i skromne, ale pozostawia niesamowite wspomnienia.
- Na szczycie głównej wieży katedry. Widok zapiera dech w piersiach
Muzeum II Wojny Światowej
Jednak głównym celem naszej wycieczki było nowo otwarte muzeum, które znajduje się w nowoczesnym kompleksie, ale to nie szklany budynek górujący nad okolicą mieści jego eksponaty.
Sale wystawiennicze znajdują się 14 metrów pod ziemią i zajmują powierzchnię niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych - jest to zatem jedna z największych powierzchni wystawienniczych na świecie. Muzeum liczy ponad dwa tysiące eksponatów. Od niewielkich przedmiotów eksponowanych w gablotach po czołgi i samoloty. Muzeum jest również wyposażone w nowoczesne stanowiska multimedialne prezentujące treści pisane jak i opowiadające historię. Treści multimedialne prezentowane są w kilku językach.
Wystawa główna podzielona jest na trzy części, i osiemnaście sekcji tematycznych, które zwiedza się spacerując po różnych, ciekawe zaaranżowanych salach wzdłuż długiego korytarza.
- Budynek nowego Muzeum II Wojny Światowej