27-08-2017

City Break: Zakopane

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Wizytówka Zakopanego zlokalizowana w parku miejskim
Fot. Sebastian Janek

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. My jednak odwiedziliśmy je w lipcu, podczas sporych upałów. Ponieważ jest to chyba najpopularniejszy Polski kurort górski (jeśli nie w ogóle), staraliśmy się go omijać z daleka. Niestety… było to niemożliwe z uwagi na zaopatrzenie, którego nie mogliśmy zdobyć w naszej wiejskiej lokalizacji.

Podczas kilku wizyt odwiedziliśmy miasto, a w tym również Gubałówkę i Krupówki, a typowe turystyczne regiony miasta były wręcz zatłoczone. Dlatego kupowaliśmy co potrzebne i znikaliśmy, gdzie pieprz rośnie. W między czasie udało nam się jednak odwiedzić kilka muzeów.

Zakopane jest położone u stóp Tatr i jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości 750–1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.

Historia

Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 r., który to przywilej został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego przywilejem osadniczym w 1670 r. Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1886 r. miasto zostało uznane za uzdrowisko, wtedy liczyło już 3000 mieszkańców.

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się miejscem osiadania się polskiej elity intelektualnej. Osiedlali się tutaj na stałe m.in. Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Maria i Bronisław Dembowscy, Władysław Matlakowski, Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Mieczysław Limanowski, Bronisław Piłsudski, Juliusz Zborowski.

Wybuch I wojny światowej w 1914 r. zaskoczył wielu, ale dla mieszkańców Zakopanego stał się przede wszystkim zachętą do odtworzenia niepodległej Polski. To tutaj powstał pierwszy niepodległy skrawek odrodzonej ojczyzny – w październiku i listopadzie 1918 r. Stefan Żeromski pełnił funkcję przewodniczącego tzw. Rzeczypospolitej Zakopiańskiej (Rady Narodowej), do momentu przejęcia jej przez organy nowo tworzącego się rządu polskiego.

W czasie II wojny światowej Zakopane stało się punktem przerzutowym na Węgry.

Do najsławniejszych zabytków zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne).

Muzea, które odwiedziliśmy podczas lipcowego pobytu

 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Witkiewicza willa "Koliba"
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Dembowskich
 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego
 • Chałupa Sabały, popularnie zwana Sabałówką

Media

Relacja z pobytu w Zakopanem (wakacje)
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

 • Tatry-1.jpg
 • wawa-wojtek.jpg
 • lwow-cmentarz.jpg
 • Darlowo-8.jpg
 • morze-zima.jpg
 • wroclaw-glowny.jpg
 • Darlowo-5.jpg
 • sciezka-koronami-1.jpg
 • Selfie-1.jpg
 • wienna-2.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności