30-07-2017

City Break: Toruń

Autor: Wojtek (Wiking)
Ratusz w Toruniu
Fot. Sebastian Janek

Toruń to kolejna weekendowa wyprawa, którą postanowiliśmy odbyć na początku kwietnia 2017 roku. To były wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni, jak na kwiecień. Dzięki temu zobaczyliśmy w całej okazałości jedno z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskało w 1233r.).

Toruń, królewskie niegdyś miasto jest dziś o każdej porze roku oblegany przez turystów. Mieliśmy okazję przekonać się o tym na własne oczy. Co tak przyciąga ludzi do miejsca, w którym urodził się Mikołaj Kopernik?

Oprócz oczywiście toruńskich pierników, które wyrabiane są przez piekarzy od około 700 lat na uwagę zasługuje samo stare miasto. Będąc w Toruniu trzeba zobaczyć m.in. średniowieczne mury miejskie, pruską twierdzę fortową, czy Łuk Cezara.

Polska ma także swoją Krzywą Wieżę i znajduje się ona właśnie na starym mieście w Toruniu. Warto zobaczyć basztę miejską z drugiej połowy XIII wieku, której odchylenie od pionu wynosi 1,46 m.

Dla prawdziwych koneserów historii polecamy przejść się do skrzyżowania ulic: Szosy Chełmińskiej, Gałczyńskiego i Czerwonej Drogi. To tam do 1811 roku stał kościół św. Jerzego. Dziś pozostały tylko jego fundamenty.

Jednak Toruń to wiele innych intrygujących miejsc naznaczonych długą historią. Do nich należą chociażby baszty: Monstrancja i Gołębnik. Z kolei żeby zobaczyć jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO polecamy wejść na wieżę widokową Ratusza Staromiejskiego(cena, norm: 13zł, ulg.9zł)

Na uwagę zasługuje także najlepszy kulturalny obiekt przyszłości, czyli Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. To architektoniczna perełka autorstwa hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Pamiętajcie też o pomnikach, a tych w Toruniu bardzo dużo, m.in. generał Elżbiety Zawackiej oraz Kargula i Pawlaka.


Media

City Break w Toruniu
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Udostępnij

Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Miłośnik chodzenia po górach, dążący do celu, tradycjonalista i typ człowieka wrażliwego.
Spokojny podróżnik, który uwielbia naturę i jej piękne oblicze. Na wielkich przestrzeniach czuje się komfortowo, do tego lubi patrzeć na duże budowle, prawdziwy skyscraper lover :)
W Polsce mieszka w małej miejscowości bardzo blisko morza.

Komentarze

  • Darlowo-6.jpg
  • Mielno-1.jpg
  • karkonosze-1.jpg
  • slupsk.jpg
  • Darlowo-3.jpg
  • tatry-03.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Katowice-1.jpg
  • wienna-2.jpg
  • wroclaw-glowny.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności