13-04-2017

City Break: Opole

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Rynek Opolski
Fot. Sebastian Janek

Wielkanoc w Opolu? Czemu nie! To piękne miasto położone w dolnej Odrze jest stolicą województwa nieprzerwanie od 1950 roku. Znajdują się tu niezwykłe zabytki jak i ciekawe atrakcje. Opole najlepiej znane jest ze znajdującej się tam Wieży Piastowskiej, a także jako „Stolica Polskiej Piosenki” za sprawą corocznie organizowanych festiwali muzycznych.

Opole posiada również szereg zabytków. Są to różnorodne kościoły, mosty, pozostałości zamku obronnego, przepiękny zespół zabytkowy Rynku z ogromnym Ratuszem, a także dworzec kolejowy.

Kościół katedralny Świętego Krzyża w obecnym kształcie powstał w XV wieku w miejscu wcześniejszych z XI i XIII w. i był wielokrotnie przebudowywany. Dzięki wieżom o wysokości 73 metrów jest najwyższą budowlą w mieście. W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony tu na stałe w 1702 r. z Piekar Śląskich. Kościół posiada typowe gotyckie – mroczne i zimne wnętrze.

Kościół Świętej Trójcy − rzymskokatolicki kościół filialny znajduje się tuż przy Rynku, ale wydaje się być niezauważany, gdyż jego bryła przylega mocno do jezdni, przez co wydaje się być zwykłą kamienicą. Wewnątrz kościoła można nacieszyć oczy wspaniałym wnętrzem, ciekawymi mozaikami i bajecznie malowanym sklepieniem.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1923-1925, według projektu Arthura Kicktona, w stylu bazylikowym, nowoczesnym. Posiada 3 nawy i jedną wieżę po stronie zachodniej, która swym wyglądem wabi ciekawskich.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, kościół wybudowany „Na Górce” robi niesamowite wrażenie, gdy podchodzi się do niego od strony Rynku. Pochodzi z X wieku. Według legendy wybudowano go w miejscu żarliwych kazań św. Wojciecha. Początkowo znajdował się w tym miejscu kościół drewniany dominikanów, sprowadzonych do Opola w XIII wieku. W 1399 roku zbudowali oni kościół z cegły, w stylu gotyckim, który poświęcono w 1430 roku. W XVII wieku świątynię niszczy pożar, a następnie wojska szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej. W 1739 kościół przebudowano w stylu barokowym, pozostawiają północną nawę gotycką.

Most Groszowy w Opolu zw. Zielonym mostkiem lub Mostem Zakochanych powstał w 1894 roku. Dwuprzęsłowy most został zbudowany w 1903 roku. Nazwa mostu pochodzi stąd, iż kiedyś za przejście przez most były pobierane opłaty w wysokości jednego grosza.

Wieża Piastowska – okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Wieża jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce – zbudowano ją około 1300 r. za rządów księcia Bolka I opolskiego. Była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną. Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 1,5 stopnia.

Ratusz w Opolu został wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli. W roku 1860 lub 1863, podczas robót remontowych, konieczne okazało się rozebranie nadwyrężonej wieży. W 1864 roku wzniesiono, pod kierownictwem architekta Albrechta, nową 60-metrową wieżę wzorowaną na pałacu Vecchio we Florencji. Ratusz przetrwał bombardowania Opola w czasie II wojny światowej i służy do dzisiaj jako siedziba władz miejskich.

Opole Główne – największa stacja kolejowa w województwie opolskim, zlokalizowana w centrum miasta. Powstanie budynku dworca datuje się na 1899 rok. Hol główny utrzymany jest w architekturze łączącej elementy neogotyku, neorenesansu, secesji i neoklasycyzmu z dekorowaną elewacją. Wyróżniającymi cechami opolskiego dworca jest zarówno jego układ peronów, które przebiegają po łuku, jak i akustyka samego gmachu – stojąc na jednym końcu holu można usłyszeć rozmowę prowadzoną z drugiego końca budynku.

Amfiteatr opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - amfiteatr powstały z inicjatywy Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, stał się jednym ze znanych symboli miasta. Od czerwca 1963, oprócz 1982 i 2010 roku, odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Amfiteatr powstał na malowniczej wyspie, niestety przez głupotę planujących zbudowano go na miejscu wykopalisk dawnej osady – zbudowano go pomimo licznych protestów archeologów.

Jeśli amfiteatr, to warto również wspomnieć o „Alei Gwiazd Polskiej Piosenki” znajdującej się między Ratuszem, a kamieniczkami po wschodniej stronie Rynku. Jej inicjatorami są Janusz Kowalski, Jerzy Golczuk i Joanna Wanot-Stauffer z Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki.

Swoje gwiazdy posiadają tam m.in.: Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Beata Kozidrak, Marek Grechuta, Małgorzata Ostrowska, Myslovitz, Grzegorz Ciechowski, Lady Pank, Wojciech Młynarski, Jacek Kaczmarski, Edyta Górniak, Alibabki, Irena Santor, Karin Stanek, Anna Jantar, Kayah, Filipinki, Edyta Geppert, Justyna Steczkowska.


Media

Wielkanoc w Opolu
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • Darlowo-5.jpg
  • tatry-03.jpg
  • Darlowo-6.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • wienna-2.jpg
  • tatry-01.jpg
  • Bieszczady-1.jpg
  • Slupsk-1.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • wroclaw-glowny.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności