10-08-2017

City Break: Kielce

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach
Fot. Sebastian Janek

Pod koniec letniego urlopu postanowiliśmy wybrać się do Kielc, gdzie mieliśmy zebrać siły przed powrotem w rodzinne strony. Kielce – miasto położone blisko centrum kraju było idealnym miejscem do wyruszenia zarówno na Pomorze jak i na Dolny Śląsk. Stolica województwa świętokrzyskiego nas oczarowała.

Dokładnie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Co prawda panują niepochlebne opinie o nawiedzających miasto wiatrach, ale jednak udało nam się spotkać z kilkoma pozytywnymi wypowiedziami, dlatego też chcieliśmy sprawdzić na własną rękę jak prezentuje się to słynne wojewódzkie miasto.

Kielce – miasto w środkowo-wschodniej Polsce. Centralny ośrodek aglomeracji kieleckiej. Stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe. Miasto zamieszkuje prawie 200 tysięcy mieszkańców, natomiast jego powierzchnia wynosi 109,45 km².

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich. W obrębie miasta ulokowane są pasma Kadzielniańskie i Dymińskie. Kielce przecina niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Historycznie i kulturowo Kielce leżą w północnej Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Miasto charakteryzuje się znaczną różnicą poziomów – od 260 do 408 m n.p.m.

Legenda

Legenda wiąże powstanie Kielc z Mieszkiem, synem Bolesława Szczodrego. Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego, były nieprzebyte, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony zasnął w trawie. Przyśniło mu się, że został napadnięty przez zbójców. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierzęcia, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem. Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień, z którego woda przywróciła księciu siły, mianowano Silnicą. Osadę nazwano zaś Kiełce – na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów. Nazwa z biegiem czasu przekształciła się w Kielce.

Miasto pełne zabytków

To stare miasto rangi wojewódzkiej posiada liczne zabytki. Nie sposób zwiedzić wszystkie w jeden weekend. Do najważniejszych należą:

 • Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641. Przykład polskiej rezydencji z epoki dynastii Wazów. Pomimo licznych przekształceń dokonywanych w XIX w. przez rosyjskiego zaborcę, pałac zachował pierwotną bryłę, dekorację elewacji oraz oryginalny wystrój większości wnętrz. Od 1971 roku mieści się tu Muzeum Świętokrzyskie, natomiast od 1975 Muzeum Narodowe na tyłach którego znajduje się Ogród Włoski.
 • Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, wzniesiona w 1171 przez biskupa krakowskiego Gedeona, wielokrotnie przebudowywana w XVI, XVII i XIX wieku uzyskała wygląd wczesnobarokowej trójnawowej bazyliki.
 • Kościół św. Wojciecha, najstarsza świątynia w Kielcach; jej początki sięgają X w; obecne zabudowania pochodzą z 1763 roku. Na placu przed kościołem zachowano fragment muru, przed którym hitlerowcy publicznie rozstrzelali w 1943 roku zakładników – żołnierzy Armii Krajowej.
 • Kościół garnizonowy, dawna cerkiew, wzniesiona w latach 1902–1904, wzorowana na soborze Izaakowskim w Petersburgu. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z 1926.
 • Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Wybudowany w stylu klasycystycznym w 1837 Posiada jednonawowy korpus i wieżę od strony północnej.
 • Rynek, jego lokalizacja została wyznaczona jeszcze w średniowieczu. Zabudowa pochodzi głównie z XVIII i XIX w. Na skwerku przy Rynku znajduje się figura św. Tekli z 1765.
 • Ulica Henryka Sienkiewicza, wytyczona w latach 20. XIX w. jako ulica Konstantego, później ulica Pocztowa. Główna ulica miasta, wyłączona z ruchu kołowego. Znajduje się tu szereg zabytkowych budowli, m.in. hotele Wersal i Bristol, Teatr im. Stefana Żeromskiego, a także będący przykładem architektury secesyjnej budynek Banku Gospodarki Żywnościowej.
 • Park miejski im. Stanisława Staszica, założony w 1830 na terenie ogrodu z XVIII w.

kielce rynek

Góry, parki i szlaki

Góry Świętokrzyskie znajdują się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce i w Europie. Kilkukrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza.

Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

W skład Gór Świętokrzyskich wchodzi kilkanaście pasm. Są one położone równolegle do siebie, ciągnąc się z zachodu na wschód. Główną oś stanowi ciąg pasm o długości ok. 70 km. Rozpoczyna się on w okolicach Dobrzeszowa na zachodzie. Na terenie Kielc oraz w ich okolicach znajdują się: Pasmo Kadzielniańskie oraz Wzgórza Szydłówkowskie.

W granicach administracyjnych Kielc znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu, a także 5 rezerwatów przyrody:

 • Rezerwat przyrody Kadzielnia
 • Rezerwat przyrody Biesak-Białogon
 • Rezerwat przyrody Karczówka
 • Rezerwat przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego
 • Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego

Jadło i poidło

Oferta gastronomiczna w Kielcach jest ogromna. Lokale z jadłem znajdują się na rynku i w ciągu ulicy Sienkiewicza. My natomiast postanowiliśmy zjeść trochę dalej – przy placu Wolności w Bistro/Cukiernia Zielnik Kielecki. Kawę natomiast wypiliśmy w kawiarni utrzymanej w krakowskim stylu galerio-kawiarni z klimatem "Wesoła Kafka" (płatność tylko gotówką).

Dobry i tani nocleg

Noc spędziliśmy w hotelu ibis Kielce, który położony jest w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i alei IX Wieków Kielc. W kilka minut spacerem można dojść do zabytkowego rynku jak i dworców PKP i PKS.

Hotel jest ciekawie zaprojektowany, posiada dobrze wyposażone pokoje z wygodnymi łóżkami, prysznicem i tv, ponadto oferuje śniadania i posiłki w kuchni na parterze. Szczególnie polecamy śniadania w formie bufetu.


Media


Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

 • slawno.jpg
 • Mielno-1.jpg
 • slupsk.jpg
 • Darlowo-2.jpg
 • Mielno-2.jpg
 • Darlowo-3.jpg
 • Darlowo-7.jpg
 • morze-sebek.jpg
 • tatry-02.jpg
 • bratyslawa.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności