04-10-2017

City Break: Jelenia Góra i Karkonosze

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Na Szrenicy
Fot. Sebastian (Wilkołak)

Długi weekend czerwcowy wykorzystaliśmy na wypad w Karkonosze. Udał się w 100%, jednak na szczycie Szrenicy trochę lało, ale jak wiadomo, pogoda w górach jest kapryśna i nie ma co wybrzydzać.

Nasze centrum dowodzenia zainstalowaliśmy tym razem w Jeleniej Górze, w położonym niedaleko od centrum i dworca PKP hotelu Mercure. Stąd w kilka minut mogliśmy przejść do dworca, a po powrocie skorzystać z krytego basenu.

Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, niegdyś było miastem wojewódzkim. Miasto liczy 81 010 mieszkańców i jest czwartym pod względem liczby ludności (po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy) miastem w województwie dolnośląskim. Jest tu wszystko czego trzeba – centra handlowe, teatr, kościoły, piękny rynek oraz wiele atrakcji nie tylko w mieście, ale i najbliższej okolicy.

Stąd są dwa sposoby na to, aby najszybciej znaleźć się w górach, jeden prowadzi przez Karpacz, a drugi – Szklarską Porębę. W Karpaczu niedawno byliśmy, zatem tym razem padło na Szklarską.

Z Jeleniej Góry kursuje pociąg Kolei Dolnośląskich, którym można pojechać za 5 zł. Skorzystaliśmy.

Szklarska Poręba to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim, u podnóży Karkonoszy, liczy jedynie 6 703 mieszkańców. Poza dogodnym i malowniczym położeniem miasto słynie z kilku zabytków, starych kopalń i legend.

Jedna z nich mówi o Duchu Gór zwanym Karkonoszem, który miał w swym władaniu całe Karkonosze. Legenda narodziła się ponad 1000 lat temu u źródeł rzeki Łaby i jest żywa do dnia dzisiejszego.

Karkonosz przedstawiany jest jako stary, ale muskularny mężczyzna z długą brodą i włosami, czasem w stroju myśliwego. Jest jeszcze inne jego polskie imię, bardziej ludowe: Rzepiór. Od 2 poł. XIX w. mitem Karkonosza zajęli się naukowcy, do dziś powstało ok. 200 prac naukowych (w tym doktorskich i habilitacyjnych) na jego temat.

Karkonosze zwane do 1946 Górami Olbrzymimi to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km. Z racji bliskiego położenia od Wrocławia jesteśmy tam częstymi gośćmi.

Tym razem postanowiliśmy cały dzień poświęcić na wędrówki. Plan był ambitny i udało się go zrealizować w 90%. Zabrakło czasu na dojście do Kamieni Śląskich i Czeskich, a podczas zejścia z gór musieliśmy zrezygnować z odwiedzin ruin zamku Chojnik.

Więcej o naszym planie i dokładny dziennik z podróży znajduje się pod tym linkiem:


Media

City Break: Jelenia Góra i Karkonosze
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • Darlowo-8.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Darlowo-3.jpg
  • Mielno-1.jpg
  • kamerka-1.jpg
  • Darlowo-5.jpg
  • wawa-wojtek.jpg
  • wienna-1.jpg
  • Mielno-2.jpg
  • gdansk.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności