30-04-2017

City Break: Cieszyn i Český Těšín

Autor: Sebastian (Wilkołak)
Fontanna na rynku w Cieszynie
Fot. Sebastian Janek

Za punkt końcowy wycieczki majowej obraliśmy Cieszyn. Miasto na granicy polsko-czeskiej, słynne z uwagi na fabrykę słodyczy, jak i wiele zabytków z czasów piastowskich. Czas pokazał, że punkt końcowy przeniesie się w przestrzeni, a tym czasem zatrzymaliśmy się w tym granicznym mieście na cztery dni.

Dzieje Cieszyna sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII w. było ono centrum księstwa cieszyńskiego. Miasto leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Cieszyn jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego.

Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn.

Cieszyn warto ująć w planach jako miejsce tranzytowe, bowiem w czeskiej części miasta odpowiednika przecinają się połączenia kolejowe z Pragą, Bratysławą i Koszycami.

Zabytki i atrakcje warte zobaczenia:

Góra Zamkowa w Cieszynie (zwana też Wzgórzem Zamkowym, 298 m n.p.m.) – niewielkie wzniesienie o stromych zboczach, położone na Pogórzu Śląskim w centrum miasta Cieszyna, w widłach rzek Olzy i Bobrówki. Na wzgórzu szereg zabytkowych budowli Wieżą Piastowska, Wieża ostatecznej obrony i słynna (znana z banknotów 20 zł) rotunda Św. Mikołaja  oraz romantyczny park z wieloma pomnikami przyrody.

Kościół św. Marii Magdaleny – najstarszy istniejący w Cieszynie kościół katolicki, tzw. kościół farny. Świątynia wybudowana została w XIII wieku (ok. 1263 roku) jako budowla romańska z fundacji żony księcia opolsko-raciborskiego Władysława Opolskiego – Eufemii.

Kościół Świętej Trójcy – rzymskokatolicki kościół filialny z 1594 r., wybudowany stylu gotycko-renesansowym. Pierwotnie był to leżący na cmentarzu drewniany kościół ewangelicki (pierwsza w Cieszynie świątynia protestancka) fundacji księżnej Katarzyny Sydonii z 1585 roku.

Kościół Jezusowy – największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 7 tysięcy osób.

Na Śląsku Cieszyńskim znajduje się największa populacja luteran w Polsce i w Czechach (w samej diecezji cieszyńskiej jest 38 tys. wiernych na łączną sumę 80 tys. w Polsce). Już za czasów działalności Marcina Lutra, tutejszy książę Księstwa Cieszyńskiego - Kazimierz II sprzyjał reformacji, a jego wnuk Wacław III Adam po obraniu władzy w 1545 r. pozwolił jej wręcz kwitnąć.

Kościół św. Krzyża – barokowa świątynia pochodząca z początku XVIII w. znajdująca się w centrum miasta, przy ulicy Szersznika.

Zespół klasztorny bonifratrów – zabytkowy kościół i klasztor należący do zakonu bonifratrów, znajdujący się przy placu Londzina.

Zespół klasztorny elżbietanek – zabytkowy klasztor i kościół elżbietanek cieszyńskich.

Studnia Trzech Braci – istniejąca prawdopodobnie od średniowiecza studnia miejska, jest pamiątką legendarnego spotkania przy studni trzech braci – założycieli miasta.

Teatr im. Adama Mickiewicza – znajduje się na Placu Teatralnym, na Starym Mieście.

Ponadto wiele zabytkowych cmentarzy – miejski, ewangelicki i stary zapomniany cmentarz poniemiecki.

Czeski Cieszyn (Český Těšín) Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Wspólnie obie części miasta zamieszkiwane są przez 60,5 tys. osób i zajmują 63 km². Część lewobrzeżna (czeska) liczy 33,8 km² powierzchni i 24,6 tys. mieszkańców.

Większość cieszyńskich zabytków skupionych jest na obszarze Starego Miasta w części polskiej. Na lewym brzegu Olzy dominuje zabudowa XIX-wieczna (historyzm i secesja) oraz międzywojenna (modernizm). Ta druga pochodzi z czasów planowej rozbudowy Czeskiego Cieszyna, przyczyną której był brak po czechosłowackiej stronie potrzebnych do funkcjonowania miasta obiektów publicznych. Warto poświęcić chwilę na spacer po czeskim Cieszynie. Poza centrum i Rynkiem z pięknym Ratuszem, warto odwiedzić dworzec kolejowy oraz kościoły: Kościół farny pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Kościół Rozwoju, Kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła Na Niwach i Kościół Zboru Braci.

Z Cieszyna tak blisko do Ostrawy!


Media

Cieszyn, ach ten Cieszyn
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, sportowiec amator, miłośnik minimalizmu, dobry organizator.
W podróży ceni sobie poznawanie ludzi i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego nie ma mowy o dwutygodniowym pobycie w tym samym miejscu. Lub zwiedzać dynamicznie, posiada zdolności translokacji - dziś tu, jutro 12000 km dalej ;)
W Polsce mieszka w najpiękniejszym mieście, a co weekend stara się wyskoczyć jak najdalej, aby... zwiedzać.

Komentarze

  • Darlowo-1.jpg
  • tatry-01.jpg
  • sciezka-koronami-1.jpg
  • Darlowo-8.jpg
  • skalne-1.jpg
  • Darlowo-3.jpg
  • lwow-cmentarz.jpg
  • Darlowo-7.jpg
  • morze-zima.jpg
  • bratyslawa.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności