18-10-2017

City Break: Bajkowe Czechy

Autor: Wojtek (Wiking)
Skalne Miasto
Fot. Sebastian (Wilkołak)

Ta malownicza kraina położona tuż przy granicy z Polską kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Jest idealna na krótkie weekendowe wycieczki. Także i my postanowiliśmy się tam wybrać w ostatni wrześniowy weekend 2017 roku.

Adršpašskoteplické skály, bo tak nazywa się skalne miasto to masyw będący fragmentem Gór Stołowych. Cały teren znajduje się w granicach rezerwatu przyrody. Od lat miejsce to uchodzi za znaną atrakcję regionu.

Już zaraz po wejściu do skalnego miasta naszym oczom ukazuje się wyjątkowo piękne jeziorko. Naokoło niego rosną drzewa, w większości iglaste. Warto okrążyć jezioro i w niektórych miejscach zatrzymać się choć na chwilę, żeby odpocząć. Podążając szlakiem okrężnym możemy zobaczyć potężną skalną basztę po lewej stronie, która nazywa się Dzban. Unikalne sześciometrowe okno skalne tworzy ,,ucho” dzbana.

Kolejnym istotnym punktem wędrówki jest Głowa Cukru. Jedna z najbardziej charakterystycznych skal adrszpaskich ma wysokość 52 metrów. Co ciekawe wierzchołek ma 13 metrów obwodu, a podstawa tylko 3 metry. Patrząc na Głowę Cukru ma się wrażenie, jakby się przechylała i miała za chwilę upaść.

Mijając zbieg rzeki Metuji i Potoku Rzerzichovego zbliżamy się do Bramy Gotyckiej. Wybudowana została w 1839 roku. To właśnie od niej zaczynał ówczesny szlak po skalnym mieście. Stąd też część trasy nazywana jest przedmieściem skalnym. W okolicach bramy jest wiele mchów i paproci. Idąc dalej mamy okazję zobaczyć m.in. Ząb i Diabelski Most, którego sklepienie mierzy 21 metrów.

Atrakcją, którą nie sposób nie zobaczyć jest także Gromowy Kamień, który w 1771 roku oderwał się od jednej ze skał podczas gwałtownej burzy. Po pewnym czasie szlak dociera do Małego wodospadu, przy którym można odpocząć, by za chwilę po schodach wejść jeszcze wyżej. Docieramy w ten sposób do popiersia Johanna Wolfganga Goethego. Na górze można skorzystać z przepłynięcia łódką po skalnym jeziorku, które jest atrakcją od 1857 roku.

Dalsza droga prowadzi do najbardziej znanej formy skalnej w Skałach Adrszpaskich, czyli do Kochanków. Między postaciami Kochanka i Kochanki widoczna jest szczelina o wysokości 10 metrów.

Jednak skalne miasto w Czechach kryje wiele ciekawych skał, takich jak chociażby Starosta, czy Szczepańska Korona. Cały turystyczny szlak okrężny ma długość 3,5 km. Jego przejście zajmuje kilka godzin.

Ścieżka w koronach drzew

To kolejna wielka atrakcja Czech, którą również postanowiliśmy odwiedzić. Ta drewniana kładka od korzeni po korony drzew wraz z 45,5 metrową wieżą widokową znajduje się w Jańskich Łaźniach tuż przy granicy z Polską.

Podczas spaceru po ścieżce idziemy coraz wyżej, aż jesteśmy na równi z koronami drzew. Na trasie rozstawione są tablice edukacyjne, można podziwiać stare drzewa, które mają nawet 150 lat. Tuż pod wieżą widokową znajduje się ekspozycja podziemna, w której na przykład możemy się dowiedzieć w jaki sposób tworzy się gleba. Sama wieża pod względem konstrukcyjnym zadziwia. Żeby wejść na górę trzeba iść kładką dookoła. Na końcu jest zjeżdżalnia o długości 80 metrów. To zjazd spiralną rurą we wnętrzu wieży. Adrenalina skacze wówczas do poziomu max! Polecamy.

Łączna długość kładki to ponad 2 km. Ścieżkę wspiera 115 drewnianych bali. Gorąco polecamy to miejsce, szczególnie na niedzielny wypad za miasto.

Ceny biletów

Wstęp na kładkę – 220 CZK (ulgowy – 180 CZK)
Bilet rodzinny – 560 CZK (2+2)
Dzieci do lat 3 – gratis
Koszt jednego zjazdu – 50 CZK

Bilet wstępu na teren skalnego miasta – 70 CZK (około 13 zł), ulgowy 35 CZK (około 7 zł)
Bilet wstępu dla psa – 10 CZK
Rejs łodzią – 50 CZK
Parking (samochód osobowy) – 100 CZK


Media

City Break: Skalne Miasto i kładka w koronach drzew
Spoiled Lizard Productions

Galeria


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udostępnij

Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Miłośnik chodzenia po górach, dążący do celu, tradycjonalista i typ człowieka wrażliwego.
Spokojny podróżnik, który uwielbia naturę i jej piękne oblicze. Na wielkich przestrzeniach czuje się komfortowo, do tego lubi patrzeć na duże budowle, prawdziwy skyscraper lover :)
W Polsce mieszka w małej miejscowości bardzo blisko morza.

Komentarze

  • Selfie-1.jpg
  • Darlowo-2.jpg
  • Tatry-1.jpg
  • Bieszczady-1.jpg
  • morze-zima.jpg
  • Darlowo-1.jpg
  • slawno.jpg
  • Darlowo-5.jpg
  • tatry-02.jpg
  • Darlowo-3.jpg

 

Formularz kontaktowy

W przypadku uwagi lub pomysłu wypełnij poniższe pola i naciśnij przycisk "wyślij wiadomość".

©2017 Z butami przez świat.

Wszelkie bilety i hotele dawno zabookowane.
Ale prawa do tekstów, fotek i filmów zastrzeżone.

Polityka prywatności