Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 24-08-2017
City Breaks
Relacja z pobytu nad Jeziorem Solińskim - Solina i Polańczyk | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Podczas weekendowego urlopu odwiedziliśmy Podkarpacie, gdzie „zabawialiśmy” w położonych blisko siebie miejscowościach Solina i Polańczyk. Nad brzegiem jeziora Solińskiego czekało na nas wiele ciekawych atrakcji.

Kiedy już zorientowaliśmy się, że komunikacja w regionie szwankuje i daleko od Soliny nie uda nam się wyjechać, postanowiliśmy skupić się na naszej najbliższej okolicy. Baza turystyczna jest szeroka, ale dla bardziej wymagających wczasowiczów atrakcji jest naprawdę niewiele. Sporo atrakcji jest chaotycznych i tandetnych, wisienką na torcie tego kiczu jest umieszczone na wzgórzu nad zaporą wesołe miasteczko (które świeci zwykle pustkami i odstrasza ludzi głośną muzyką disco-polo).

Jezioro Solińskie to zbiornik retencyjny o powierzchni 22 km² i długość brzegu 150 km. Pierwszy projekt opracowano w 1921 r. natomiast rozpoznanie geologiczno-hydrologiczne dopiero w latach 1936–1937, a dalsze prace przerwała II wojna światowa. Nowa koncepcja zabudowy doliny Sanu powstała w 1955 r. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r. Podczas napełniania zbiornika, zatopione zostały wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi. Zapora ma 81,8 m wysokości i 664 m długości – jest największa w Polsce.

Do Polańczyka dotarliśmy przypadkiem – udając się w góry. Ku naszemu zdziwieniu autobusy jeździły nieregularnie i zaledwie dwa razy w ciągu dnia. Z powodu dużego opóźnienia wybraliśmy się tylko do tej oddalonej od Soliny o 10 km miejscowości. W ten sposób udało nam się zwiedzić Cypel Polańczyka, na którego końcu znajduje się urocza polanka i plaże z widokiem na zaporę solińską. Największą atrakcją okazał się park linowy, po którym udaliśmy się na odpoczynek nad polankę z widokiem na jezioro.

W Solinie spędziliśmy więcej czasu i aż dwa razy wybraliśmy się rowerem wodnym na zwiedzanie jeziora. Ku naszemu zdziwieni było tam co „zwiedzać”. Podczas pierwszej wyprawy odwiedziliśmy wschodnią część zatoki przy zaporze w tym Małą Wyspę (o której nikt nie poinformował, że jest dzierżawiona i można na nią wejść za opłatą, bo o zwiedzaniu tego skrawka lądu trudno mówić), a także długie lesiste wybrzeże i zatokę WOPRu.

Podczas drugiej wycieczki wybraliśmy się na zachodnią część jeziora, gdzie nabrzeże jest bardziej skaliste, ale przez to bardzo ładne. Odwiedziliśmy zatokę drwali, a następnie Okresową Wyspę, która obecnie znajduje się około dwóch metrów pod powierzchnią jeziora – o jej istnieniu sygnalizuje żółta boja.

Z kart historii

Pierwszy raz Solina wzmiankowana jest w dokumencie z 1426 roku jako miejscowość leżąca w dobrach Kmitów. W II połowie XV w. miała miejsce powtórna lokacja wioski na prawie wołoskim. Do 1939 roku we wsi znajdował się dwór, którego właścicielem był Antoni Borzemski. Po II wojnie światowej zostali stąd wysiedleni wszyscy Ukraińcy. Obecnie wieś jest osiedlem pracowników elektrowni wodnej i domów wypoczynkowych. 

Polańczyk to wieś na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego, siedziba gminy Solina. Miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa lokowano na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów. Wieś istniała już w 1580 roku pod nazwą Polieszczańskie. Po powstaniu Zalewu Solińskiego w latach 1961-1968 Polańczyk zmienił swoje oblicze. Na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka otoczonym wodami jeziora zbudowano domy wczasowe i sanatoria. W Polańczyku lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto w 1974 roku natomiast status uzdrowiska posiada od 1999 r.

ostatnia modyfikacja: 2021-03-15 r.

Rekomendacja: Ocena ogólna 63%

Plusy
  • Ładne widoki na jezioro
  • Zapora
  • Dużo lasów i zieleni
  • Bieszczady
  • Rzut beretem w góry
Minusy
  • Duża komercja
  • Hałas do późnych godzin nocnych
  • Trudny dojazd komunikacją
  • Prawie nie ma dojazdu w góry PKSem
  • Drogo
Łatwość dojazdu
40%
Łatwość poruszania się
40%
Atrakcje do zwiedzania
70%
Baza noclegowa
90%
Baza imprezowa
100%
Jakość wyżywienia
50%
Dostępność sklepów
50%
Zobacz podobne
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec
Góry Wałbrzyskie, Polska - 853 m n.p.m.
Szlak na Borową
Rudawy Janowickie, Polska - 779 m n.p.m.
Wielka Kopa i Kolorowe Jeziorka
Karkonosze, Polska - 1362 m n.p.m.
Szrenica
Góry Wałbrzyskie, Polska - 851 m n.p.m.
Chełmiec
Kamieniec Ząbkowicki, Polska - 240 m n.p.m.
Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim
Powiat sławieński, Polska
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża
Zalew Mietkowski, Polska - 170 m n.p.m.
Zalew Mietkowski

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal